Bilgisayarınızdan Silinen Dosyalar Geri Getirilebilir Mi?

silinmis-verileri-geri-getirmek

Sizlerle yine bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Bilgisayar ile yaşamış olduğum anektodların kötü olanından, hemde çok taze! Bugün bilgisayarımda temizlik yapmak amacıyla format atmak istedim. Fakat sorun enterasan sorunlarla karşılaştım. Bu sorunları aşmaya müteakip format için gereken cd’yi yerleştirdim.Format işlemi başladı bu aynı zamanda başka şeylerle de ilgileniyordum; kafam biraz dağınıktı, biran önce formatı atıp gereken kontrolleri yapmak niyetindeydim. Fakat terslik işte; dikkatsizlik sonucu C sürücüsünü biçimlendirirken D sürücüsünü de yanlışlıkla biçimlendirdim ve o hazin sonucu yaşadım. Yedekteki bilgilerim, fotoğraflarım, v.b. herşey gitti!

Başta canım sıkıldı. Fakat formatın bitmesini bekleme gerekiyordu. Diğer taraftan da cep telefonumla bu sorunu nasıl aşabilirim konusu araştırdım. Çeşitli sonuçlar ortaya çıktı. Silinen dosyaları tekrar geri getirmek için sanırım bir çok program mevcut. Fakat bunlardan bazılarının tam olarak işe yaramadığından bahsedilenler oluyor. İşe yarayanlardan biri olan “Recover My Files” adlı programı kullanmaya kadar verdim. Eğer istediğim sonucu alamasaydım başka programlar kullanma yoluna gidecektim. Ancak korkulan olmadı ve bu program sayesinde biçimlendirdiğim D sürücüsündeki dosyalarıma tekrar ulaşabildim. Fakat ulaştığım dosya miktarı acaba olması gerektiği kadar mıydı bilmiyordum. Çünkü ne kadar veri kaybettiğim konusunda bilgim yoktu. Dolayısıyla başka bir program ile de aynı işlemi yapıp sonucu görmem ve buna göre D sürücüsüne müdahale edebilirdim. Çünkü kurtarmayı yapmadan önce D sürücüsüne fazla müdahale edersem silinen verilerin üzerine kayıt işlemini gerçekleştiriyor olabilirdim.

Hemen tavsiye edilen başka bir program olan “Recuva”yı denedim. Gerçekleştirmiş olduğu kurtarılan dosya sayısı “Recover My Files” programına göre daha fazla idi. Her ne kadar gereksiz olarak gördüğüm birçok dosyayı da gün yüzüne çıkarmış olsa da bence Recuva daha başarılı bir sonu. verdi.

İki programın da kullanımı oldukça kolay. Bu programlar sayesinde sizde silinmiş dosyalarınızı geri getirebileceğiniz düşünüyorum. Üstelik bu program sadece bilgisayarınızdaki sürücüler için değil aynı zamanda taşınabilir hard disklerinizi (HDD) içinde kullanabilirsiniz. Bu programlar ile %100 bütün dosyalarınıza ulaşabilirsiniz diyemem fakat kayıptan ne kadar kurtarsam kardır mantığındayım. Aşağıdaki videolarda bu iki programın nasıl kullanılacağı videosu mevcut. “Recuva” ve “Recover My Files” adlı programları bağlantıların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İki program arasında gözüme çarpan en çarpıcı özellik ise “Recuva” size kaybetmiş olduğunuz dosyaları isimleri ile kurtarmaya çalışıyor fakat “Recover My Files” ise size “List File_” olarak çıktı veriyor. Dolayısıyla kurtarılan dosyanın içeriğinin ne olduğunu anlamanız için içeriğine bakmanız gerekecek. Açıkçası bu benim işime pek gelmedi!

Diğer program seçeneklerini de sizler için araştırdım. Aşağıdaki adı geçen programlarla alacağınız sonuçlar için kullanmadığımdan dolayı bir şey söyleyemeyeceğim.

  1. UndeleteMyFiles
  2. R-Studio
  3. GetDataBack Simple
  4. EasyRecovery Professional
  5. DiskInternals Partition Recovery

Recuva Kullanım Videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LeEICG0zWqY[/youtube]

Recover My Files Kullanım Videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MxY9GQexbHU[/youtube]

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

You may also like...

2 Responses

  1. Avatar teknobaba dedi ki:

    Çok yardımcı oldu bu konu, bilgisayarımda sildiğim çok veriyi bu şekilde geri getirmeyi deneyeceğim. Bunun hard diske bir zararı olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.