Blograzzi Hakkında!..

Eğer sizde blogunuzu Blograzzi‘ye kaydettiyseniz, özellkile kendi blogunuz hakkında verilen istatistik bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edin. Güncelliğini yitirdiğini düşündüğüm Blograzzi ile iletişime geçmek bile güç duruma geldi, bunu sadece ben değil forum bölümünde yazılanlarda bunu söylüyor. Amacım siteyi kötü eleştiri ile dile getirmek değil problemlerin olduğunu vurgılamak. Çünkü Blogunuzun reklamını sağlayan sistemin yanlış bilgilerle başkaların düşüncelerini olumsuz etkileyebilir istemezsiniz sanırım.

İletişim bölümü vasıtası ile kendisine ulaşmak istediğim Blograzzi Yönetimi 2 günlük ara ile gönderdiğim 2 mesajımdan sonra gerekli düzeltmeyi yaptı. SanalDuvar diğer bloglar ile karşılaştırdığımda gerek favorilerine ekleyen, gerek Alexa sıralaması diğerleri(yorum sayısı vb.) gibi faktörleri göz önüne alarak incelediğimde bir çok blogun önüne geçmesi gerekirken çok zor bir şekilde ilerleme sarfediyor. Bu konu için yönetici ile ileitişim geçtiğimde bana Google Bağlantı Sayısının 0 olduğunu söylediler. Evet öyle görünüyordu, ta ki diğer kaynaklardan kontrol edip uyarana kadar. Yani hem kendi hataları,  hem de bağlantı sayısı sebep olarak gösteriliyor. Yani Problem1 ile kaşılaşıyoruz.

Problem2 ise gerekli uyarıyı yapıp ve günceleme işlemi gerçekletirildikten sonra gördüğüm manzara beni bir kez daha şaşırttı. Problem1 de bahsettiğim mevzunun gerekleri yerine getirilmesine rağmen yani o ki Google Bağlantı Sayısının da önemli bir faktörü var bu işte 0’da 140’a çıkan bir oranın neden olumsuz bir sonuç doğurup sıralamada geriye düşmeye sebep oluyor anlam veremedim.

Problem3 yaptığım Google Sonuç Sayısı kontrolu ile şuan itibari ile 27000 sonuç ile karşılaşmama rağmen yöneticiye gönderdiğim uyarı mesajının ardından Google Sonuç Sayısının anlamsız bir şekilde her geçen gün düştüğünü gördüm(dün 26000 küsür idi, şimdi ise 25900 görünüyor ve 20 kişilik gerileme görünüyor).

Diğer bir konu da blograzzi algoritması(her nasılsa) görünün o ki Google, Alexa ve Technorati gibi istatistik sistemlerinin karmasını yapmış yani bunların sağlamış olduğu veriler aslında daha önemli, o zaman bir başkasının blogumu favorilerine eklemesinin çokta bri önemi yok, önemli olan Google’ın sevmesi 😛 Ben bu karşılaştirma istetistiğini alabilmek için Blograzzi’yi kullanmam "Google’ın kendi karşılaştirma" sistemini tercih ederim. Öyle değil mi? Bu da Problem4 olsun.

Burada dikkatinizi çekme istediğim konu reklamınızı gerçek bilgiler ve istetistiklerle yapılmasını isteyin! Bu gibi konular Blograzzi’de bulunan forum bölümünde mevcut fakat sıralamada üst sıralarda bulunanlardan daha çok alt sıralardakilerin açtığı ve cevapladığı göze çarpıyor. Bunun sebebi de Açılan konu sayesinde veya verilen cevap sayesinde kişiler kendi bloglarının reklamını yapmış oluyolar. (Yukarıdaki istatistik bilgileri SanalDuvar’a ait değildir, büyütmek için üzerine tıklayın.)

Şimdi tüm bunları söyledikten sonra Blograzzi’deki sıralamam nasıl etkilenir? Bu problemler çerçevesinde üç seçenek var! Birincisi yöneticinin damarına basmış olabilirim aşağı giderim, ikincisi sistem düzeltilir yükselmeye devam ederim ve son olarak da bu yazı kale alınmaz herşey aynen devam eder!.. Bu istetistik bilgilerinizi kontrol etmek için gerekli sistemler hakkında iler ki yazılarımda bilgi vereceğim.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

11 Responses

  1. mehtap dedi ki:

    selam,bende anlam veremiyorum.Ziyaretçi sayım artıkça, favorilerine ekleyenler oldukça bloğuma puanım bir 8.8 oluyor,bazende düşüyor 8.7 oluyor ve orada sayıyorum.Aktivite bölümünde 5 oy aldığım yazıyor (tesadüf görüyorum) 1 oy yükselmiş oluyor.Yükselsede birşey farketmiyor puanım 8.8 ile 8.7 arasında iniyor çıkıyor.Halbuki sıfır puanı ve sıfır favorisi olan bazı bloglar 14. larda ya da daha yukarıdalar.Bende güvenilir bulmuyorum.Şu an itibari ile 27 favorilerine ekleyenler- 12 de oy var. sevgiler.İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.