Facebook Yeni Yıla Koşul ve İlkelerini Güncelleyerek Giriyor!

Facebook-Guvenlik

Dün Facebook’un Gizlilikten Sonrumlu Global Yöneticisi Erin Egan’ın da cümlelerinin yer aldığı “Koşul ve ilkelerimizi güncelliyor ve Gizlilik Temel Bilgiler’i kullanıma sunuyoruz” konulu bir e-posta aldım. Konu koşul ve ilkeler olunca yine hangi maddeleri değiştirip işlerine geldiği gibi kişisel bilgileri kullanacaklar diye aklımdan geçirdim ve ayrıntısına sonra bakarım dedim. Bu gün yeni bir yazı için araştırma yapmayı düşünürken bu e-postayı incelemeyi düşündüm ve gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu e-postada 18 adet bağlantı var ve bunların sadece 3 tanesi ingilizce içerikli. Eskiden olsa genellikle ingilizce yazılı sayfalara yönlendirilmeniz söz konusu idi. Günümüzde Facebook’u köylü Mehmet Ağa dahi kullandığını varsayarsak, içeriği anlayan dolayısıyla ilgilenen pek olmadığını düşünüyorum. Ancak Facebook kullanıcı sayısını artması ve artık Dünyada kabul görmüş bir sosyal medya aracı olması sebebi ile kendi hakkında daha şeffaf bir tutum sergilemek için olduğunu düşünüyorum; 36 dilde destek verdiğini dile getiriyor. Bunu takdir etmek gerekir.

Erin Egan cümlelerinin ardından “Koşul ve İlkelerimizi Güncelliyoruz: Facebook’un Nasıl Çalıştığını ve Bilgilerinizi Nasıl Kontrol Edeceğinizi Anlamanıza Yardımcı Olmak İstiyoruz” başlığı altında alt başlıklar ve maddeler mevcut. Yani e-posta aslında kullanıcının güvenini kazanma yönünde hazırlanmış içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum. Özellikle kişisel bilgilerin paylaşımı hakkındaki düşüncelere yönelik cevap niteğili güdülmüş gibi geldi bana. Yani bizimle bazı bilgilerini paylaşmaktan çekinen kullanıcılarımız var yada hala Facebook’u kullanmayı beceremeyenler var ve bizimle tüm bilgilerini paylaşmıyor. Bunun havasını hissettim. Kısaca bu iki konuya cevap olmuş.

Facebook-Kontrol-Sizdedir

Bu e-posta sayesinde Facebook’un daha önce belki de hiç ziyaret etmediğim sayfalarını ziyaret etmiş oldum. Ayırca Hangi şirketleri satın almış olduğunu bu sayede öğrenmiş oldum. bağlantı verilen sayfaların birince bunu belirtmişler, şirketler aşağıdaki gibidir.

 • Facebook Payments Inc. (https://www.facebook.com/payments_terms/privacy)
 • Atlas (http://atlassolutions.com/)
 • Instagram LLC (http://instagram.com/)
 • Mobile Technologies Inc. (http://jibbigo.com/)
 • Onavo (http://www.onavo.com/)
 • Parse (https://parse.com/)
 • Moves (http://moves-app.com/)
 • Oculus (http://www.oculus.com/)
 • LiveRail (http://www.liverail.com/)
 • WhatsApp Inc. (http://www.whatsapp.com/)

Gönderilen e-postada koşul ve ilkeler hakkında olan kısmı aşağıda sizlerle paylaşmak istedim.

Koşul ve İlkelerimizi Güncelliyoruz: Facebook’un Nasıl Çalıştığını ve Bilgilerinizi Nasıl Kontrol Edeceğinizi Anlamanıza Yardımcı Olmak İstiyoruz

Gizlilik Temel Bilgiler
Gizlilik Temel Bilgiler, Facebook’taki bilgilerinizi nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda en sık sorulan soruları yanıtlayan interaktif kılavuzlar sunmaktadır. Etiketinizi kaldırma, arkadaşlıktan çıkarma, engelleme ve gönderileriniz için hedef kitle seçme gibi. Bu bilgi 36 farklı dilde sunulmaktadır.

Gizlilik Temel Bilgiler, istediğiniz insanlarla paylaşımda bulunmanıza yardımcı olmak için attığımız gizlilik ayarı kontrolü, herkese açık paylaşımda bulunan kişiler için hatırlatma ve basitleştirilmiş hedef kitle seçiciler gibi adımlarının sonuncusudur.

Facebook’u daha etkin şekilde kullanın
İnsanlar, önem verdikleri kişiler, yerler ve diğer şeylerle bağlantı kurmak için her gün uygulama ve hizmetlerimizi kullanıyor. İlkelerimizde yaptığımız güncellemeler, Facebook deneyiminizi geliştirmek için üzerinde çalıştığımız yeni ürünleri yansıtıyor. Ayrıca hizmetlerimizin nasıl çalıştığını daha kolay anlaşılır bir şekilde açıklıyor. İşte bazı önemli noktalar:

 • Çevrenizde olup bitenleri keşfedin: Kullanmaya karar verdiğiniz özelliklere dayalı olarak konum bilgilerinizi nasıl aldığımızı açıklamak amacıyla ilkelerimizi güncelliyoruz. Milyonlarca insan sevdikleri yerlerde yer bildiriminde bulunuyor ve Yakındaki Arkadaşlar (şu anda yalnızca bazı bölgelerde kullanılabilmektedir) gibi isteğe bağlı özellikleri kullanıyor. Bulunduğunuz yere ve arkadaşlarınızın yapmakta olduğu şeylere dayalı olarak size en alakalı bilgileri göstermenin yolları üzerinde çalışıyoruz. Örneğin gelecekte, bulunduğunuz yeri paylaşmaya karar verdiğinizde, yakındaki restoranların menülerini veya bölgedeki arkadaşlarınızın güncellemelerini görebilirsiniz.
 • Daha kolay alışveriş yapın: Bazı bölgelerde, insanların Facebook’tan ayrılmadan ürünleri keşfetmesine ve satın almasına yardımcı olan Satın Al düğmesini test ediyoruz. Ayrıca, işlemleri daha da kolay hale getirmenin yeni yolları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.
 • İhtiyaç duyduğunuz anda Facebook’ta gizliliğe ilişkin bilgileri bulun: İpuçlarını ve önerileri, daha kolay erişilebilmeleri için Gizlilik Temel Bilgiler’e taşıdık. Veri ilkemizi daha kısa ve net hale getirerek daha kolay okunmasını sağladık.
 • Aldığımız bilgileri nasıl kullandığımızı anlayın: Örneğin, mobil deneyiminizi optimize etmek için cihaz bilgilerini kullanırız. Mesela, pil ve sinyal gücü durumunu anlamak, uygulamalarımızın cihazınızda iyi çalışmasını sağlamamıza yardımcı olur. Yer bildirimleri veya gönderilerinize konum ekleme gibi isteğe bağlı özellikler sunduğumuzda telefonunuzun konumunu kullanmak için izin isteriz.
 • Facebook grup şirketlerinin ve uygulamalarının birlikte nasıl çalıştığını öğrenin: Facebook son birkaç yıl içinde büyüdü ve grup şirketlerimizi, uygulamalarımızı ve hizmetlerimizi tanıdığınızdan emin olmak istiyoruz. Topladığımız bilgileri, deneyiminizi geliştirmek için kullanırız. Örneğin, Instagram hesabınız kilitlenirse, şifrenizi geri almak için Facebook bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Güncellemelerimiz Instagram, WhatsApp ve diğer şirketlerin, bilgilerinizi ve gizliliğinizi koruma yönünde verdikleri taahhütlerde hiçbir değişiklik yapmamaktadır.
 • Bilgileriniz ve reklamlar: İnsanlar bazen bilgilerinin reklamverenlerle nasıl paylaşıldığıyla ilgili sorular sormaktadır. Bu güncellemeler, bu konuda hiçbir değişiklik yapmamaktadır. Reklamverenlerin insanlara ilgilerini çekecek reklamlarla erişmelerine yardımcı oluruz ve bunu yaparken onlara kim olduğunuzu söylemeyiz. Reklamlar hakkında daha fazla bilgi alın ve gördüğünüz reklamları nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenin.

  Reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olun
  Bazılarınızdan, birden fazla cihaz ve tarayıcı kullandığınızda gördüğünüz reklam türlerini kontrol etmenin zor olabildiği yönünde görüşler aldık. Geçmişte, dizüstü bilgisayarınızda belirli türde reklamları durdurduğunuzda bu seçim telefonunuzdaki reklamlara uygulanmayabiliyordu. Çok sayıda insanın Facebook’a erişmek için birden fazla telefon, tablet veya tarayıcı kullandığını biliyoruz, yani tüm cihazlarınız için geçerli olacak tek bir seçim yapmanızın kolay olacağını düşünüyoruz.

  Bu nedenle, Facebook gördüğünüz reklamlarla ilgili olarak yaptığınız seçimlere tüm cihazlarda saygı duymaktadır. Kullandığınız uygulama ve sitelere dayalı olarak Facebook’ta gördüğünüz reklamları Digital Advertising Alliance üzerinden durdurabilirsiniz. Bunu iOS ve Android üzerindeki kontrolleri kullanarak da yapabilirsiniz. Bize bu tür reklamları görmek istemediğinizi söylediğinizde, kararınız Facebook’a erişmek için kullandığınız tüm cihazlarda geçerli olur. Ayrıca Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’la başlayarak reklam tercihlerini başka ülkelerde de kullanıma sunuyoruz.

  Bu güncellemeler 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girmektedir. Her zaman olduğu gibi, ilkelerimizle ilgili görüşlerinizi almaktan memnuniyet duyacağız.

Bu gelen e-posta ile Facebook’un kullanıcıları ile samimi bir dialog çerçevesinde kendisi hakkında güven teşkil etme ve sistem hakkında biraz daha aydınlatıcı olmaya çalışıtığını görüyorum.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.