Microsotf bizi izliyor!!!

Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sitemi bizleri izliyor. Nasıl mı? kurulumda bilgisayarımızın içine yüklenen dosya ve bu dosyalara yazılan kodlar sayesinde! Şimdi bu izleme olayının nası olduğundan bahsedeyim! Windows ‘un içindeki windows/system32 dosyasında bulunan 2 casus program mevcuttur, bunlar MSe sizin üzerinizden bilgiler gönderir, ne gibi mesela kullandığınız sürümün yasal olup olmaması konusunda sizin hakkınızda bilgileri alıyorlar!


Bu iki dosya nedir derseniz? >>başlat>>çalıştır ‘a girin ve regsvr32.exe /u %windir%\system32\regwizc.dll regsvr32.exe /u %windir%\system32\licdll.dll Ayrıca Microsoftun XP ürününde içinde bir casus var. Bunu eminim sizde biliyorsunuz ancak ne kadar bilsenizde bu program işini bir güzel yapıyor! Bu programlar aynı Xp Antispy gibi görevlerini yerirne getiriyorlar. Bunun testini de şöyle yapacağız; >>başlat>>çalıştır ve cmd ile MS-dos’u çalıştırın ve açılan DOs penceresine "net user" atnen yazın arada boşluk unutmayın ve ENTER’a basın… ve karşınızda bilgisayarınıza bağlı hesaplar… ve bu hasaplar içinde Support_388945a0 diye bir hesap varsa casus sizede bağlanmış demektir! Eğer casus bilgisayarınıza bağlı ise bundan nasıl kurtulacaksınız! Aynı pencere içine "net user SUPPORT_388945a0 /delete" yazın ve ENTER’a basın! Ve şimdilik casustan kurtulmuş olun! hadi geçmiş olsun! Bu bilginin ardından şunuda söylemek isterim. Eğer böyle casusluklardan korunmak istiyorsanız, Linux kullanmanızı tavsiye ederim! Yeteri kadar ingilizceniz yoksa Biz Türkler için üzeretilmiş Pardus’u kullanabilirsiniz! Daha sonraki yazılarımda bunun hakkında da ayrıntılı bilgiler vereceğim!

 

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.