TeknikİM – Teknik Yazıları İmleyin

Günümüzde internet ortamında sosyalliğin artması adına hizmet veren bir sistem haline gelen sosyal imleme siteleri; ülkemizde de CMS (Content Management System)lerin yani Türkçesi ile İçerik Yönetim Sistemlerinin artması ile keskin bir ivme ile yükselişe geçmişti. Ancak bu konuda farklılık gösterip tutunamayanlar geri planda kaldılar, hatta unutuldular.

Başlıkta belirttiğim gibi şimdi size bahsedeceğim sitenin adı TeknikİM; yani bu hizmeti, tematik olarak yapan, daha özele inmiş ve diğerlerinden farklı olduğunu belirten bir sistem olarak  ön plana çıkıyor.

Hemen belirtmeliyim; tematik olarak hizmet veren tüm siteler zaten belli bir bakış açısına sahip oldukları için başarılı olacağını değerlendiririm. Şimdi gelelim TeknikİM’den biraz daha detaylı olarak bahsetmeye!

TeknikİM Neden Farklı?

TeknikİM, tüm konulardan yazıları paylaşabileceğiniz bir sosyal imleme sitesi değildir. Kendisini belirli konularda, daha doğrusu “teknik konularda” içeriklerle besleyen bir sitedir.

İngilizce bir ara yüzle hizmet vermeye başlamasından da anlaşıldığı gibi sadece Türk kullanıcısına hizmet ederek kendisini kısıtlamak isteyen bir site olmaktan uzak.

Aslında bu takdir edilecek bir konu. Çünkü proje sahiplerinin kendilerini uluslar arası alanda hizmet veren imleme sitelerine rakip görmeleri büyük bir hedeftir(bu benim görüşüm).

Kısaca farkını; içeriğinde teknik ve kaliteli yazılar barındırması ile dile getiriyor.

Tematik Olmasının Faydası!

Özellikle teknik konular ile can bulan TeknikİM; belirli bir alana yöneldiği için Google tarafında da dikkat çekeceğini ve sevileceğini düşünüyorum. Bu sayede diğer imleme sitelerinin bir adım önüne geçerken, TeknikİM’de yazıları paylaşılan sitelere de artı bir fayda sağlayacaktır.

Bu konuyu şöyle yorumluyorum. Sağlık ile ilgili siteye teknolojik bir siteden bağlantının gitmesinin mantıklı olmayacağı hususunu akla getirelim ya da adsense için düşünün sağlık ürünlerinin reklamının teknolojik bir sitede ne kadar kazandıracağı!

TeknikİM’in Kullanıcılara Sağladığı Faydalar Nedir?

Öncelikle özelleşmiş bir içeriğe sahip olması sebebi ile site üyeleri, aynı konulara ilgi duyan, birbirileri ile belli konularda tartışabilecek veya bilgi alış-verişini sağlıklı yürütebileceklerdir. Bunun sağlanması kullanıcı kitlesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Yöneticinin yapmış olduğu açıklamaya göre yakın zamanda site üzerinde yapılacak yeniliklerle üyeler durumlarını güncelleyebilecekler.

Bunu tıpkı Facebook ya da Twitter’daki gibi bir durum olarak değerlendiriyorum.

Kullanım Kolaylıkları Düşünülmüş!

İmlenen yazılarda yer alan resimler sistem tarafından otomatik olarak algılanıyor. Bu sistem yabancı imleme sitelerinde de mevcut. Bookmarklet sistemi ile tek bir tıklama sayesinde yazılar imlenebiliyor. Sanırım bu güzel olan! Çünkü herkes gibi bende fazla zaman kaybetmek istemem. Kullanıcılar e-posta veya RSS ile yazıları kolayca takip edebiliyorlar.

Yakında eklenecek araçlar ile site sahipleri için butonlar oluşturulacak.

Sonuç Olarak!

Video paylaşımının da yapıldığı ve nitelikli yazıların paylaşıldığı bir ortam olarak görünen TeknikİM, bilgisayar, elektronik, mekanik, robotik ve yazılım gibi mühendislik dallarının yanında bilimsel alanda da matematik, fizik, kimya, biyoloji, astronomi, tıp konularına da  yer verileceği gibi endüstriyel ve web tasarımı konularının da paylaşılacağı bir ortam olması hedefleniyor.

Yönetici kadroya başarılar dilerken sizleri de TeknikİM’i incelemek üzere siteye davet ediyoruz.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

10 Responses

 1. Avatar Tuna dedi ki:

  @Onur Teknik yazılar otomatik olarak algılanmıyor. Her eklenen yazı tarafımızca kontrol ediliyor. Bu tip sitelere zaten spammerlar bolca spam yazı gönderiyorlar. Sitenin içeriğine uymayan yazıları siliyoruz. Yeni eklenen yazılar "Upcoming" sayfasında yayınlanıyor, yeteri kadar puan alan yazılar ön sayfaya çıkıyor.

  @BilgiDili Menülerdeki İngilizce kelimeler Internet'te yaygın olarak kullanıldığı için çoğu kullanıcının sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda Türkçe dil desteği de eklemeyi düşünüyoruz. Site içeriğine uygun olmayan yazıları siliyoruz. Kaliteli yazının ön plana çıkmasını da oylama sistemiyle sağlamış oluyoruz. İlginiz ve güzel temennileriniz için teşekkür ederim.

 2. sanalduvar sanalduvar dedi ki:

  @Onur

  Soruna yetkili arkadaşlar cevap verecektir.

  @BilgiDili

  Bence bu konuda arkadaşlar belki Facebook gibi bir çalışma yapıp giriş yapılan ülkenin dilinde yayın yapabilirler. Her ne kadar uğraştırsada, büyük olmak kolay değil öyle değil mi?

 3. sanalduvar sanalduvar dedi ki:

  @BilgiDili

  Bence bu konuda arkadaşlar belki Facebook gibi bir çalışma yapıp giriş yapılan ülkenin dilinde yayın yapabilirler. Her ne kadar uğraştırsada, büyük olmak kolay değil öyle değil mi?

 4. Avatar BilgiDili dedi ki:

  Sitenin İngilizce olması dünyadaki iddaasını ortaya koyuyor olabilir ama Türk takipçilerden dil konusunda sıkıntısı olanların ilgisini çekmeyeceğini de değerlendirmek gerekir. Bu dezavantajı ancak kaliteli paylaşım ve kullanımlarla yok edilebilinir. Başarılar diliyorum…

 5. Avatar Onur dedi ki:

  Teknik yazıları nasıl algılıyor yoksa sitede seçtiğimiz kategoriye göre mi sıralıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir