Aynı veri tabanına birkaç WordPress Blogu kurmak!

Aslında bu tamamen kişisel bir ihtiyaçtan kaynaklanan bir araştırma oldu. Çünkü şuan için kullanmakta olduğum hostum vermiş olduğum ücret karşılığı bir veri tabanı kurma izni veriyor. Her ne kadar alt adreslere sınırsız izin olsa da bu benim için anlam ifade etmiyordu. Hostu alırken gözümden kaçan bir seçenekti.

Evet şimdi gelelim başlığımıza; yani tek veri tabanına nasıl birkaç tane WordPress veri tabanlarını oturtacağız.

Öncelikle ana sitenizi kurun! Bunun için bir db(veri tabanı) oluşturmanız zaten gerekmekte. WordPress yapısı itibariyle db’ye oluşturacağı “table”lar “wp_” ön eki ile oluşturulmaktadır. Aslında kurulumda buna biz onay veriyoruz. Bunu WordPress’i kurarken manuel olarak biçimlendirdiğimiz “wp-config-sample.php”(kurulum için “wp-config.php” oluyor.) dosyasında görebilirsiniz. İşte ana siteyi kurduğumuzda da zaten “table”larımız böyle “wp_” ön eki alacaklar.

http://sanalduvardosyalar.googlepages.com/db-wordpress-table-anlatim.jpg

Şimdi gelelim aynı db üzerine bir WordPress “db”si oluşturmaya. Öncelikle gerekli dosyaları hostumuza yüklüyoruz. Bu işlemden sonra yine kurulum için “wp-config-sample.php” dosyasını biçimlendirip “wp-config.php” olarak kaydetmemiz gerekecek.

http://sanalduvar.googlepages.com/db-wordpress-table-anlatim1.jpg

İşte en önemli nokta burada gizli. Bu dosyayı biçimlendirirken ana site için oluşturduğumuz db_name, db_user, db_password gibi bilgilerin aynısını buraya da giriyoruz. Tek yapmamız gereken bu alt site için oluşturulacak “table”ların farklı bir işimle oluşturulmasını sağlamak. Bunun içinde ön ek olan “wp_”yi kendi tercihinize göre değiştiriyorsunuz. İşlem tamalanmış oluyor. İsterseniz ana site için kurmuş olduğunuz “wp-config.php” doyasının bir kopyasını alıp sadece içindeki “wp_” ön ekini değiştirmeniz yeterli olacak.
Aynı db’ye kurmak istediğiniz WordPress’ler için bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Şunu da aklınızdan çıkarmamalısınız; böylelikle veri tabanınızın boyutu büyüyecektir. Ancak bir blogcu olarak db’yi şişirip patlatabileceğinizi düşünmüyorum.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

10 Responses

 1. Avatar Ayvaz dedi ki:

  Daha kolay yöntem şu,

  DB girip 1.siteyi klonlayacaksınız yalnız dikkat etmeniz gerek husus klonlama işleminden önce site seçip url değişikliği yapmaktır. Kolay gelsin.

 2. Avatar Egemen Yiğit dedi ki:

  Güzel bir paylaşım teşekkürler. Bende zamanında bir şey düşünmüş ancak hatırlamadığım bir noktada tıkanmıştım. Şimdi örnekleyecek olursam. 3 sitemiz olsun hepsini Tek bir veritabanı bağlayacağız yazılar kategoriler üyeler vs. hepsi duracak sadece ayarlar tablosunu değiştireceğim. Buradaki amaç bir siteye bir yazı eklediğimde hepsinde görünmesi. Sizce mümkün mü?

 3. Avatar Reklam dubaları dedi ki:

  Son zamanlarda aradığım birşeydi aslında gerçi tam olarak değil! Hostumda sınırsız db oluşturabiliyorum ama çok iyi wordpress bilmiyorum ilerletmeye çalışıyorum.
  Aynı domaine iki farklı wp kurmayı düşünüyordum ama nasıl yapacağım konusunda da bir araştırma yapmamıştım. Bu makalenizden anlıyorum ki yeni bir db oluşturarak farklı bir klasör içinden ikinci bir wp kurabilirim.
  Benim için çok faydalı oldu teşekkürler SANALDUVAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir