Dijital Tasarım ve Dijital Ajans Nedir?

Tamamen yok olacağını düşünmemiz doğru olmasa da geleneksel medya her geçen gün etkinliğini kaybetmekte ve yerini dijital medyaya devretmekte. Buna sebep olan etkenlere bakacak olursak; dijital medyanın kolay ulaşılabilir, düşük maliyetli (hatta son kullanıcı için genellikle ücretsiz) ve kısa sürede daha büyük kitleye ulaşabilme imkanı gibi etkenler listenin ilk sıralarında yer alır. Dijital medya kanalında danışmanlık ve destek veren şirketler dijital ajans yada dijital pazarlama ajansı (digital marketing agency) adlandırılır.

Dijital Tasarım Nedir?

Kısaca, dijital mecralarda hazırlanmış, ekranda görüntülemek için oluşturulan ve üretilen ifadelere/tasarımlara dijital tasarım diyebiliriz. Tasarlanacak ögeye göre mecralar değişiklik gösterse de esnek yapısı gereği aslında genellikle bilgisayar ortamı tercih edilmektedir. Genel olarak dijital tasarım neleri kapsamaktadır dersek; web tasarımı, görsel sunumlar, video düzenleme, modelleme, dijital reklam panoları ve tabelalar gibi konuları içerdiğini söyleyebiliriz. Web tasarımı ve video düzenleme aslında tasarım olarak birbirinden tamamen farklı konular olarak görülse de tasarlandıkları mecra itibari ile aynı düzlemde gerçekleşen çalışmalardır yani dijital çalışmalardır. Bu çalışmaların tasarlanması aşaması da dijital tasarım olarak adlandırılır.

Dijital Ajans Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ve geleneksel medyanın etkinliğini kaybetmesi ile pazarlamanın değişen ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet yelpazesini daha çok dijital ortamda sunan ajanslara dijital ajans diyebiliriz. Dijital ajanslar yeni teknoloji ve pazarlama teknikleriyle birlikte grafik tasarım ve metin yazarlığı getiriyorlar. Aynı zamanda çok hızlı değişen bir ortamda çözüm bulmak için sanat, bilim, mühendislik ve yaratıcılığın karışımını sunmayı hedeflerler. Dijital kanallar aracılığıyla markaları başarılı bir şekilde yönlendirmek ve büyütmek için ortam ve süreçler hakkında derinlemesine çalışmalar yürütürler.

Bir dijital ajansta ne gibi hizmetler bulabilirsiniz;

  • Web Tasarımı
  • E-Ticaret Sitesi Tasarımı
  • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  • Sosyal Medya Yönetimi
  • SEO ve SEM Hizmetleri (Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlaması)
  • Video Çekim ve Tanıtıcı Reklam
  • Mobil Uygulama Tasarımı
  • İçerik Pazarlaması
  • Grafik Tasarım Hizmetleri

gibi hizmetleri genel başlıklar olarak sıralayabiliriz. Verilen hizmet başlıkları ajansın yapısına ve çalışma kadrosuna göre değişiklik gösterebilmesi tabi ki söz konusudur.

 

Dijital Ajanslar Neler Yapar?

 

Dijital Pazarlama Ajanslar Neler Yapar?

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir