YouTube Yasağı Üzerine!..

Dünyanın önde gelen video paylaşım sitesi YouTube Türkiye’den giriş günlerdir yapılamıyor. Kötü niyetli insanların bir topluma zarar vermek amacıyla arık kolay ve daha fazla kitleye ulaşma yolunu seçmiş durumda. Bir çok blog yazarında video paylaşımından faydalandığı YouTube artık yılan hikayesine döndü. Bir zamanların musluk reklamında olduğu gibi aç-kapa aç-kapa YouTube oldu.

Bir çok siteye haber konusu olan “YouTube Yine Kapandı” başlıklı yazılarla kaşılaşmamak mümkün değil. Ancak benim dikkatinizi çekmek istediğim asıl konu böyle yasakların olmaması gerekir yada daha açık tabirle değer dünya devletlerinin benzer olaylarda bu gibi yeltenmediğini beyan ederek haber yayınlamaları ve yorumların yapılmasıdır.

Kötü niyetlilerin bu gibi ortamları kullanıp, vazgeçemeyeceğimiz değerlere hakaret etmesine müsaade edilmesi düşünülemez, müsamaha gösterilemez. Bu konuda her ne kadar bende zarar görenlerin arasında olsam da böyle bir saçmalığın savunucusu olamam. Neymiş Efendim YouTube’u kullanamıyoruz, yok demokratik değil falan filan. Kardeşim bu kadar biz düşüneceğimize neden YouTube’u satın alan Google’ın Türkiye yetkilileri bu konuda bri icraat ortaya koymuyorlar.

Her ne kadar biz YouTube gibi büyük bir video paylaşım ortamından faydalanamıyorsak, onlarda(site yöneticileri) günlerdir erişime kapalı olması itbariyle kaybettikleri milyonarca girişi düşünmelidirler. Neden hep biz yumuşak düşünen ya da alttan alan taraf olma ihtiyacı duyuyoruz, neden hiç karşı tarafın bu gibi konularda harekete geçmesini beklemiyoruz.

Türk kullanıcılarının değerlerine neden saygı gösterilmiyor ve içerik temizlemesine gidilmiyor, halbuki istenirse icraata kolaylıkla geçirebilecekleri bir icraat, tıpkı Yahoo’nun yaptığı gibi pornografik içeriği temizleme işlemi gibi değerlerimize saygısızlık içerek videoları silebilir ve bu kullanıcılarını hesaplarını kapatabilir.

Şimdi YouTube savunucularına soruyorum; sizin YouTube savunduğunuz kadar acaba o size saygı gösteriyor mu? Ya da başka bir boyuttan düşünecek olursak yıllık geliri milyar dolarlarla tanımlanabilen şirketin topraklarımızda dikili bir ağacı var mı? Acaba Türkçe kullanım imkanı sağlıyor mu? Düşünün bakalım!..
 
 

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

9 Responses

 1. Avatar experiencedd dedi ki:

  Sevgili Arkadasim

  Hakli oldugun bir cok konu var ama kesin haklisin kanisina varmak icin enine boyuna ve kendimizi herkesin yerine koyarak dusunebilmeyi beceriyor olmak gerek sanirim. Demokrasinin ne demek oldugunu da iyice kavramis olmak gerekir bunun yaninda. Demokrasi din dil irk gozetmeksizin herkesin dusuncelerine saygi gostermek fikirlerini paylasmasina izin vemektir, ha bu demek degildirki hakaret edilsin, asla! ancak sunu soylemeliyimki bu gibi platformlarla sulh mahkemeleri yada hukumetten ziyade biz turk gencligi ugrasmaliyiz cunku burada herkese oldugu gibi bizede cevap hakki yayin hakki taniniyor, neden bizim gencligimiz tepkisini youtube uzerinden gostermiyor cevap vermiyorda bu is sulh ceza mahkemelerine kaliyor, dusunun dedigin noktalar guzel ama olayin anafikri degil, youtube neden turkiyeden erisime yasaklaniyor degerlerimize hakaret ediyorlar diyemi yada bizi degerlerimizden inandigimiz seylerden cekip alacaklar diyemi korkuyolar? Milyonlarca girisi umursadiklarinimi saniyorsun? Neyse amacim bir tartisma yaratmak degil senin gibi hassas degerlerine sahip cikabilen insanlarin cogalmasi hepimizin iyiligine olur, ama sonuc olarak internetimizede hukumetin yarginin mudahelesi bence demokrasi degil ve buna kimse demokratik diyemez o zaman internet uzerinden oynanan oyunlarida kapatmalari lazim oradada yuzlerce hakaret var ve orda ki genclerimiz ayni platform uzerinde hepsine hadlerini bildirmekle mesgul. Emin olun bu yasaklamayla degil gencligimizin iyi bir yabanci dil egitimiyle ve sonrasinda kurulacak dostluklarla, arkadasliklarla ve bilinmeyenleri bilmediklerini anlatmakla asilabilecek bir konudur.

 2. Avatar Fatih Yılmaz dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir yazı . ellerine sağlık . farklı açıdan yaklaşmıssın ama cok guzel

 3. Avatar Cem Akkılıç dedi ki:

  YOU TUBE AÇTIK

  Arkadaşlar you tube girmek için Ktunnel ile falan uğraşmayın. Ayrıca Ktunnel ile girdiğinizde Login olamıyorsunuz.

  youtube jacker isimli ve 600 Kb kadar ufak bir programla sorunsuzca you tube’a girebilirsiniz.Hemde login olup video upload bile yapabilirsiniz.

  Bilmeyenler ve denemek isteyenler bana mail atsın programı hemen yollarım.

  Darısı blogspotlarımıza.

  cagdasdrama@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir