Facebook’un Kritik Eklentisi: Dedikodu

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook eklentileri sayesinde artık kişi kendisinin bilgilerini girmesine gerek kalmadan arkadaşları tarafından kişilik ve karakter olarak fişlenmesini sağlıyor. Hakkında CIA tarafından bile desteklendiği söylenen Facebook, Türkiye’de Dedikodu adıyla kullanıma sunulan eklenti ile kişinin bilgilerini arkadaşlarına yöneltilen sorulara cevap vermesi ile edinebiliyor.

Hakkınızda yöneltilen sorulara cevap veren arkadaşlarınızın kimler olduklarını görüntülemek için de belli bir krediyi aşmanız gerekiyor. Yani sizi de bu eklentiye dahil olmanızı sağlıyor.

http://sanalduvar.googlepages.com/facebook-dedidoku-eklentisi.gif

Sıradan görünen sorularla(telefon sapıklığı yapar mı?, gece hayatına düşkün müdür?,  kurnaz mıdır?, sence rüşvet yer mi?.. gibi ) arkadaşlarınızın sizi nasıl gördüklerini öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz kendi hakkınızda merak ettiğiniz soruyuda arkadaşınıza yöneltebiliyorsunuz.

Sıradan ve masum gibi görünsede acaba bu bilgiler bir yerde bir amaç için depolanıyor mudur?

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

4 Responses

 1. Avatar ibrahim çınar dedi ki:

  bence meraklı milleti kandırmak için yapılan spam basan bir eklentiden başka birşey değil 🙂

 2. Avatar Burak Özdemir dedi ki:

  Nedense facebook daki hiç bir eklenti, kolaylık bana sıcak gelmiyor. 🙂 Kimileri var hastası olmuş akşama kadar çıkmıyor.

  Benim gibilerde sadece gelen arkadaşlık isteğini kabul edip çıkış yapar. 😛

 3. Avatar Gokhan Seckin dedi ki:

  Bir kişi hakkında verilen cevabı sadece o kişi görebilmektedir.
  Kişiler bilgilerin paylaşılmasının imkansız olduğunu belirtmek isterim zira size gönderilen dedikodular 20 taneyi geçememektedir yani 20'den sonra en eskisine oncelik vererek silinmektedir.
  Tesekkurler

  • sanalduvar sanalduvar dedi ki:

   @Gokhan Seckin
   Sonuç olarak bunların bir veri tabanına kayıt edildiği bir gerçek değil mi? Peki bu kayıtlarnasıl silebileceksiniz? Demek istediğim biraz daha geniş bir gözlükle bakmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir