Google PageRank Güncellemesi

Google yine “pagerank” güncellemesine başladı. Tam Türkçesi “sayfa rütbesi” olan pagerank ile sitelerin sayfalarına kendi belirlemiş olduğu algoritma ile 10 üzerinden değerlendiren Google, kimileri sevindirirken kimileride hayal kırıklığına uğratabiliryor. Benim açımdan sevindirici bir sonuç olarak SanalDuvar şimdilik 3 pagerank ile değer aldı. Pagerankı 5 olan kimi arkadaşların ise 3’e düştüğünü gördüm. Eminim onlar içinde üzücüdür. Ama ne oldum değil ne olacam diye bir söz vardır işte.

Kimileri ise bunu hiç önemsemez, fakat önemsenmesi gerek birşeydir halbuki. Eğer yazdıklarının daha çok kişi ulaşmasını istiyorsanız, bir şeyleri daha geniş kitleye ulaştırmak istiyorsanız ki sanıyorum herkes yazdığı her cümlenin önemli olduğunu düşüyordur, o zaman pagerank değerinin yüksek olmasına dikkat etmelidir.

Google verdiği değer ile arama motorunda üst sıralarda çıkmak daha fazla ziyaretçi sağlamasının yanında siteye katacağı bu değer ile bağlantı satma işlemi bile gerçekleştiriliyor. Site sahipleri kendilerinin de Google arama motorlarında üst sıralarda çıkmaları için pagerank değeri yüksek olan diğer sitelerden bağlantı(link) kiralayarak böylelikle hem Google’ın ziyaretini hep de yeni gerçek kişilere ulaşma imkanı kazanıyor. Her ne kadar Google bu bağlantı işlemine karşı çıksada. Ne de olsa Google bu işten para kazanıyor.

Eğer hala sitenizin pagerankını bilmiyorsanız. Hemen burayı ziyaret edip öğrenebilirsiniz.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

6 Responses

  1. Veysel Veysel dedi ki:

    @Apranax
    Siten hakkında öğrenmek istediğin bilgiler hakkında burada bir yazı yazmıştım ona bakmanı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir