İnternet Kullanıcısı

Türkiye’deki internet kullanıcısı ne kadar bilinçli olduğunun tartışılır bir durum da olduğu ortada. Durumun kötü olduğunu blogumun Google Analytics tarafından tutulan istatistiklerini incelediğimde bir kez daha o üzücü bir tabloda gördüm. Aslında bunun farkında olmak için ne müneccim olmaya ne de blog istatistiklerine ihtiyaç var, belki de her sokak arasındaki internet kafeye bakmak yeterli olacaktır.

Söz konusu olayı Türkiye çapında yaptığım istatistikler ve ya anketlere dayandırmam imkansız ki zaten öyle bir amacımda yok. Ancak zaman zaman açıklanan istatistik bilgilerine göre en basit örnekle Türk internet kullanıcısının Türkiye’nin adını Google’da sex kelimesini arayanlar arasında yükseklere taşıdığı aşikardır. Bekli de amaç bilinçlenmektir ? (henüz insanları bu konuda bilinçlendiren site duymadım malesef).

Geleyim bu başlığı neden açtığıma; burada yazmak istediğim konular genel olarak solda görmüş olduğunuz kategoriler menüsünün altındaki başlıklardır. Fakat nadir de olsa yazmış olduğum video klip eleştirileri ki burada klibin kendisini de seyretme imkanı veriyorum. Google Analytics ile bloguma giriş yapanların çoğunlukla bu başlıkları arayıp da yönlendirildiklerini görüyorum. Bu aslında benim açımdan sevindirici görünse de(ne de olsa Google’dan her seferinde bir artı almak güzel) ancak bu klipleri seyretmek için o kadar çok video paylaşım sitesi mevcut ki neden buraya bunun için geliyorlar merak ediyorum(televizyon haberlerine bile konu olan video siteleri mevcut iken).

Tabi bu video paylaşım sitelerinin sağladığı imkanları istismar edenler var mesela YouTube’nin para kazandırma olayını göze alırsak. Bir videonun kalitelisini bulmak için her halde 5-10 tane benzerini gözden geçirmek gerekir ki bu da istenen şey olmasa gerek! Belki de gelen ziyaretçiler bu sebeple Google’ı  kullanıyorlar, neden olsa blogda yer verilen video seçmece(kaliteli) olacağını düşüyorlardır(eee biraz da iyimser olmak gerek, öyle değil mi?).

Tabi ki yazdığım her başlığın bloguma ziyaretçi taşıması beni sevindiren bir olay fakat bunu en çok videolar ile desteklenmesi beni acaba bir de video sitesi ya da bunun gibi bir konuyu ele alan bir site mi yapsam diye düşündürüyor, doğal olarak.

Eğer amacım nitelikli ziyaretçinin(sürekli takip eden ve asıl amacı fikir edinme olan) yerine giriş yapan sayısını arttırmak olsaydı, bunu yapardım. Eğer öyle bir düşüncem olsaydı bu sefer rakiplerim bu konuda kendini kanıtlamış, şirketleşmiş siteler olacaktı ancak şimdi tek rakibim kendim olduğunu görüyorum ? Çünkü benden bir şeyleri ortaya koyuyorum.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

 1. Avatar isa dedi ki:

  Evet, bu durum benim de dikkatimi çekti.

  Zaten şu bilinen birşeydi, internette insanlar okumuyorlar, daha çok göz atıyorlar. Zaten youtube'un bu kadar tutmasının sebeplerinden biri de bu. Okumayı pek sevmiyoruz.

  Bir diğer ilginç durum da facebook kullanımında. Bildiğimiz gibi facebook türkçe değil ancak şu linkten görüleceği üzere, http://www.alexa.com/data/details/traffic_details… , facebook'a giriş yapan ülkeler listesinde türkiye 4. sırada, ilk üç ise anadili ingilizce olan ülkeler.

  Türkiyedeki internet kullanıcısının böyle bir profili var. Bu iyi veya kötü, tartışmak lazım, ama böyle bir durum var…

 2. sanalduvar sanalduvar dedi ki:

  Dediğin gibi tam bir tartışma konusu aslında. Ancak şuna da dikkat çekme gerekir, o kadar çok kullanıcıyı Türkiyeden sağlıyor fakat hala Türkçe desteği vermemek için sanki ısrar ediyor, acaba gizli bir amaç mı var bu işte?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir