2 Milyonu Aşkın İndirilme Sayısıyla Muhteşem Bir Mobil Oyun: Plumber

plumber

Zeka oyunları oyuncuların zeka egzersizleri yapmasını sağlayan, hedefe ulaşmak ya da başarılı olmak için oyuncunda beyin gücü, dikkat, hızlı karar verme, konsantrasyon ya da hızlı işlem yapma gibi yetenekler gerektiren oyunlara verilen genel isimdir. Zeka oyunları günümüze kadar birçok oyun platformunda yer edinmiştir.

Gerçek hayatta satranç, dama ve hatta kart oyunlarını içinde barındıran bu tür teknolojinin gelişmesi ve bilgisayarların yayılmasıyla oluşan oyun sektöründe de çokça yer edinmiştir.

Günümüzde ise zeka oyunları türünün mobil oyun piyasasında varlığı hayli güçlü bir şekilde hissetirmektedir. Özellikle yeniden ünlü hale gelen yeni nesil Bejeweled türü yani üçlü eşleme (3 match games) oyunları en popüler mobil zeka oyunları arasında gösterilebilir. Bu alt türdeki en bilinen isim olarak ise kuşkusuz Candy Crush Saga en önde gelmektedir.

Zeka oyunlarının bu kadar popüler olması birçok farklı tür zeka oyununun da kendini göstermesine yol açmış ve birçok farklı yapıdaki zeka oyunu mobil olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte size son zamanlarda büyük bir ivmelenmeyle yükselişini sürdüren harika bir zeka oyunundan bahsetmek istiyoruz.

plumber2Plumber Tesisatçı Oyunu 2014 yılında Keygames Network tarafından mobil oyun piyasasında yer edindi. Google Play Store’da bulabileceğiniz bu oyunun şu anda 2,5 milyonu aşkın bir oyuncu kitlesi tarafından indirildiğini söylemek istiyoruz. Android tabanlı bir mobil zeka oyunu olan Plumber’ın neden bu kadar tuttuğunu ve yükselmeye de devam ettiğini sanırız birkaç konu üzerinde durarak açıklayabiliriz.

Dünya üzerindeki birçok ülkede en çok oynanan mobil oyunlar listesinde yer alan Plumber’ın hikayesi Tesisatçı bir adamın balık almasıyla başlıyor. Tesisatçı Sam bir gün balık almaya karar veriyor ve aldığı balığı bir akvaryuma yerleştiriyor. Fakat o da ne? Akvaryumda su yok ve balığın yaşaması için suya ihtiyaç var! Bu noktada Tesisatçı Sam’in boruları düzgün bir şekilde döşeyerek suyu akvaryuma ulaştırması gerekiyor ve bu noktada oyun başlıyor! Eğlenceli bir yapıya sahip bu mobil oyun size bir balığın hayatını kurtarma görevi veriyor ve başladığınız anda oyuna kapılıveriyorsunuz.

plumber3Bu eğlenceli mobil oyun, mantığını klasik bir yapboz oyunundan almış. Hani bir görselin eşit şekilde karelere ayrıldığı ve bu karelerin oyun platformunda karışık şekilde dizildi yapboz oyunlarını bilirsiniz. Bu tür yapboz oyunlarında tek bir boş kare üzerinden hareket ederek parçaların yerlerini değiştirir ve görselin düzgün halini bulmaya çalışırsınız. İşte Plumber’ın oyun mantığını aynı bu şekilde düşünülmüş. Oyunun ilk bölümünde 3×3 boyutlarında bir kare platform size merhaba diyor. Yine bir boşluk üzerinden kare parçalarının yerlerini değiştiriyorsunuz ve boruları düzgün bir hale koymak için çabalamanız gerekiyor. Suyun geldiği boruyla akvaryuma su girişinin olduğu boruyu oyun platformundaki boruları dizerek birleştirmeye çalışıyorsunuz. Bunun için de çeşitli kombinasyonları denemeli ve ayrıca bir sonraki bölüme daha fazla yıldız alarak geçmek için hızlı olmalısınız. Bu yapısıyla tam bir zeka oyunu olan Plumber sizi kendine bağlayacak. Çünkü oyun giderek daha zorlaşıyor ve oyun platformunun boyutu da giderek artıyor. Bu da ilerleyen bölümlerin çok daha zorlu olacağı anlamına geliyor. Plumber’ın güzelliği sadece oyun mantığında da değil.

plumber4Bu hoş görselliğe sahip mobil oyun, grafikleri ve oyun atmosferiyle de oyuncuyu içine çeken bir yapıda. Kaliteli ve eğlenceli grafikleri, hoş müzik ve sesleri tam bir bütünlük gösteriyor. Böylece oyuncunun dandik bir oyun oynuyorum hissini yok eden bu eğlenceli mobil oyun, oyuncuya güzel zaman geçirtmeye başlıyor. Hızlı oynanışı, sadeliği ve zorlu seviyeleriyle bu oyun tam bir zaman geçirmeli beyin egzersizi. Zaten mobil oyun olması, Plumber’ı her yerde ve istediğiniz zaman oynayabilmenize olanak sağlıyor. Bu durum da oyunu, ister birini beklerken, ister yolculuk sırasında, isterseniz de canının sıkıldığından oynayabilirsiniz demek oluyor.

Birçok eğlenceli oyun yayınlamış olan Keygames Network’ün elinden oyun dünyasına girmiş olan Plumber’ı oldukça başarılı bulduğumuzu belirtmeliyiz. Yapımcıların oyunun bu kadar tutacağını bilip bilmediğini söyleyemeyiz ama Plumber için şu anda oldukça sevinçli olduğundan bahsedebiliriz. Sonuçta ortada 2.5 milyon kişinin oynadığı bir mobil oyun var ve bu oyunun daha da yükselip nerelere ulaşacağı tam olarak kestirilemiyor. https://play.google.com/store/apps/details?id=air.spele.ineedwater&hl=tr Güzel ve keyifli bir mobil oyun olan Plumber’ın önünde çok daha güzel günler olduğunu tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

İyi oyunlar!

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir