ZOHO: Zekice Oluşturulmuş Hizmetler Orkestrası

Google amcanın arama yetenekleri dışında sunduğu web tabanlı hizmetlere rakip denebilecek bir servis; Zoho. Bireysel kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına ücretsiz olarak yanıt veriyor. zoho.com adresi üzerinden ücretsiz kayıt yaptırıp onlarca kaliteli hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Üstelik Cebit 2010 fuarında da fiziki olarak Türkiye bürosu olduğunu öğrendiğim, broşürünü kapıp-kaçtığım bir firma. Bu kadar tantana yeter! İşte işe yarar hizmetlerinden bazıları:

Mail : Elektronik posta hizmeti kendi içinde etiketleme marifetiyle arşivlemesi ile gmail kadar sade bir o kadar işlevsel.

Takvim : Etkinlikler oluşturulabilen etkileşimli bir ajanda görünümünde.  Kullanışlı, sade.

Görevler : Yapılacak işler listesi benim gibi sizin de uzunsa ve önümüzdeki 1 ay boyunca haftada en az 2 etkinlik varsa, görevlerin önemini benim kadar önemsiyorsunuz demektir. Yaklaşan görevleri ya da geciken görevleri de hatırlatıyor.

Notlar : Gmail’de olduğu gibi not alabiliyorsunuz, basit bir not defteri.

Sohbet : Kişi listesindeki zoho’lularla anlık iletişim mümkün.

Docs; Sheet, Show ve Writer : Doküman yönetimi online, sheet ile hesap tabloları, show ile sunumlar, writer ile yazılı dokümanları oluşturabiliyor, yönetebiliyorsunuz. Benzer hizmetler google’da “docs” olarak biliniyor.

Meeting : Benim en beğendiğim özelliklerinden. Online eşzamanlı (senkron) toplantılar düzenleyebiliyorsunuz.

Share : Belgeleri yüklemek (upload), depolamak, paylaşmak için depolama alanı da Zoho tarafından hizmetler silsilesine eklenmiş.

Wiki : Online wiki oluşturabiliyorsunuz. Bildiğim kadarı ile şu an itibariyle google amca henüz bu hizmeti vermiyor.

Assist : Uzak masaüstü bağlantısı kurup, arkadaşlarınıza yardım edebilirsiniz. Ya da evinizdeki/işyerinizdeki bilgisayarı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınıza zoho’nun ilgili yazılımını yüklemek ve zoho hesabı olması yeterli.

Discussions : Forum sistemi kullanarak eşzamanlı olmayan iletişimi ekibinizle, arkadaşlarınızla birlikte kullanabiliyorsunuz.  Bakınız bu özellik de pek görülmeyen cinsten!

CRM : Müşteri İlişkileri Yöneticisi, yani müşterilerden gelen dönüşleri etkin biçimde yönetebilirsiniz. Denemedim ama şirket açarsam en kısa zamanda umuyorum deneyeceğim:)

Bahsetmeden geçilmeyecek bir özellik de izin verilen ip numaraları. Sadece izin v erdiğiniz ip numaralı bilgisayardan zoho hesabınıza erişim imkanı vererek kendinizi sağlama alabilirsiniz.

Sonuç olarak gmail’den sonra keşfettiğim en iyi ikinci “hizmetler topluluğu”dur. Halen birincil adres olarak gmail’i kullanmama karşın Zoho e-posta adresimi ikincil olarak kullanıyorum. Benim gözümde Hotmail ve bütünleşik Msn hesabı gerilerde maalesef. Internet Explorer 7’de çakılıp kalan bir INBOX ile Hotmail benim gözümde hep gerilerde.

İyi günler dilerim.

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

  1. Avatar haber dedi ki:

    teşekkür ederim ..

  2. Veysel Veysel dedi ki:

    Gerçekten çok iyi hizmetlerle donatılmış bu alt yapı ileriki günlerde daha çok duyulacak ve sanırım duyuldukça Google'ın canı daha çok sıkılacak gibi geliyor! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir