Akıllı Telefonlar İle Mesajlaşmak Bedava: Heywire

Kısa bir süre önce kullanmaya başladığım bir sistemden bahsetmek istiyorum. Sistem Heywire adı ile tanıtılan dünya çapında ücretsiz olarak mesajlaşmanıza izin veren ürün. 114 ülkede hizmet vermekte olan Heywire; Facebook, Twitter ve IM gibi sosyal ağlarında sohbet bölümlerini desteklemekte. Şahsen telefonumda kullanmakta olduğum bu sistem e-posta adresinize gönderilen uygulamanın kurulumu ile kullanıma hazır hale geliyor.

Size özel belirlenen numara ile karşı tarafa mesaj gönderebiliyorsunuz. Göndermiş olduğunuz kişinin telefonunda bu belirlenmiş numara görünüyor. Numara ABD kodlu olarak +1 ile başlamakta. Göndermiş olduğunuz mesajınız altında bir de imzanız bulunuyor. Bu isminiz ya da belirlemiş olduğunuz bir rumuz olabilir.

Android bir telefon kullanıyor olmam bana her defasında avantajlar sunuyor. Bu uygulama sayesinde operatörlerin SMS paketlerine ekstra ücret ödemem gerekmiyor.

Sistemi kullanırken dikkat etmemiz gereken nokta ise Türkiye için göndereceğimiz kişinin numarasını önüne +90 ekleme olacak. Tabi bu diğer ülkeler için kendi kodları ile olacaktır.

Mac ve PC’ler için henüz beta aşamasında olan Heywire‘ın kullanımı yaygınlaşması ile birlikte sanırım operatörlerin mesajlaşmak için ücret talep etmeleri artık anlamsız hale gelecek. Bu konuyu sadece Heywire için düşünmüyorum. Eminim Heywire’a rakip birileri çıkacaktır.

Bu sistem bana aryıca Blackberry’nin kendi sunucuları ile kullanıcılarına mesajlaşma ve e-posta gönderim hizmetini aklıma getirdi. Blackberry’nin bu hizmetleri sunarken güvenlik sistemini ön planda bulundurması onu tercih edilir pozisyona getiriyordu. Fakat aynı konunun ne Heywire, ne Facebook, ne de Twitter için söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Zaten Blackberry gibi bir güvenlik sistemine sahip olsalar idi şimdiye kadar bu konu su üstüne çıkmıştı.

Şimdilik Turkcell’in 1200dk konuşma paketinin yanında 4Gb’lık internet paketi için bir ödeme yapıyorum. Mesajlaşma için Turkcell benden artık 5 kuruş bile alamaz 😉 her ne kadar onu zengin yapmayacaksa da!

Heywire tanıtım videosu!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ivxyv1LCS7U[/youtube]

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. Mert dedi ki:

    Gerçekten güzel bir hizmet, kendi telefonum için kullanacağım.

  2. POLAT dedi ki:

    Görünüşe göre süper bir sistem. Akıllı telefon sahibi olursam büyük ihtimalle kullanacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir