İndir Mipony İndir!

Dosya paylaşım alanlarının en ünlüsü hala rapidshare. Son zamanların popülerlerinden bazıları da hotfile, megaupload, 4shared bence. Bu paylaşım alanlarından dosya indirmek ya para verip üyelik satın alacaksınız (yani Premium üyelik), ya da çoğunlukla jdownloader programını kullanacaksınız derler deneyimli internet kullanıcıları. Ancak bir alternatifiniz daha var. Bir buçuk yıldan bu yana kullandığım ve şu an 1.2.0 sürümüne ulaşan Mipony. Eğer yanlış çevirmediysem, Türkçe manası “benim midillim” gibi bir şey.

Hemen hemen bütün dosya paylaşım sitelerinden rahatlıkta dosya indirebilen mipony, istersek bizim için indirdiği sıkıştırılmış (zip, rar gibi) dosyaları istediğimiz konuma çıkartabiliyor. Dosya indirmeden önce gerçek bir insan mı yoksa robot yazılımın mı dosya indirdiğini tespite yarayan captcha karakterlerini de okuyup bizim adımıza onaylayabiliyor. Bazen bu okuma işinde başarısız olabilse de okuma başarısı tatmin edici seviyede.

İndirme bağlantılarını kopyaladığımız anda mipony hemen bu bağlantıları havada yakalıyor ve bize “indirmemi ister misin?” sorusu soruyor. İstenen bağlantı hızı belirlenerek, müşterek internet kullanıcılarının hakkı yenmemiş olunuyor. Eğer Premium üyelik varsa, bu üyeliğe ait şifreyi de mipony içine kayıt edip, kullanabiliyorsunuz.

En beğendiğim özelliği, gece yatarken indirmek istediğim bağlantıları sıraya koyuyorum sonra “işin bitince kapat bilgisayarı bakiiiim” diyorum ve mışıl mışıl uyuyorum. Ben uyurken sınırsız (kağıtta 8 megabite kadar yazan ama hızı bir türlü 1 megabit üzerine çıkamayan) internet bağlantıma fazla mesai yaptırıyorum. İndirme bitince bilgisayarım kendini kapatıyor.

Türkçe dil seçeneği ile tamamen kendi dilimizde kullanabiliyoruz. Bugüne kadar hiç kullanmadığım bir özelliği de “uzaktan kontrol” edebilme. Sanırsam uzak bağlantı özelliği sayesinde hem yerel ağdan hem de internet üzerinden kontrol imkânı veriyor.

Mipony – Desteklenen Siteler

Programın tamamen ücretsiz dağıtıldığını, kullanım sınırlaması olmadığını söylemek gerekiyor. Bilgisayarınızda temel net framework 2.0 veya üstü yoksa bilgisayarınıza kuramıyorsunuz bilginize.

İndirmek için kendi sitesine (http://www.mipony.net/) gidip download mipony bağına tıklamak yeterli.

NOT : Asıl yazmak istediğim konu “google alerts” idi. Ancak, Pazar gününün sakinliğinde SanalDuvardaki son yazıları büyük bir keyifle okuduktan sonra fark ettim ki, yazıların büyük bir kısmı google amca üzerine. Bir de ben google amcanın nimetleri üzerine yazmak yerine işime çok yarayan mipony üzerine yazayım dedim.

İyi pazarlar.

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

6 Responses

  1. Avatar ilker dedi ki:

    hocam kolay gelsin. ben programın android uygulaması üzerinden uzaktan kontrol yönetimini etkinleştiremedim. yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir