smrtGRiPS: Akıllı Bisiklet Elciği

smrtGrips

Başlığı atarken biraz tereddüt ettim; İngilizcedeki “grips” kelimesini direkt çevirsem anlaşılır mı diye. Hatta bir yanlış olmasın diye milli bisikletçi bir arakdaşıma bile danıştım. En son bisiklet sitelerinden yedek parçlardaki adı nedir diye göz gezdirdim ve grips kelimesinin Türkçesi “tutamak” olarak geçsede aslında biz onu “elcik” olarak kullanıyoruz. Bu elciğin akıllandırıldığını ve telefonunuz ile etkileşimli olarak çalıştığını düşünün, sanırım hayatınıza bir tutam daha kolaylık sokulmuş oluyor!

Düşün ki bisikletinizi onlarca bisikletin arasına park ettiniz (bu özelliğin aslında Türkiye’deki bisiklet yoğunluğu için bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum. 🙂 ) ve onu tekrar bulmaktaki sorununuza çözüm olacak bir yenilik diyelim. Bu sadece biri! Bunu yaparken ses çıkararak size yerini belli ediyor.

smartgrips

Aslında güzel olanı ise bisikletiniz ile bilmediğiniz bir yere yolculuk edeceksiniz ve bunu yaparken navigasyon kullanmanız gerekiyor. İşte smrtGrips, uygulaması sayesinde telefonunuzun ekranına bakmadan hatta telefonunuzu cebinizden çıkarmadan yolculuk etmeniz mümkün. Bu cihaz gideceğiniz istikamet için döneceğiniz yöndeki elciğin titremesini sağlıyarak sizin o yöne haretket göstermeniz gerektiğinizi bildiriyor. Yani ne görsel ne de sesli bir komut söz konusu sadece titreşim ile sizinle iletişime geçiyor ve sizi yönlendiriyor. Bisiklet kullanırken ellerini kullanamayan arkadaşların işine yarayacağını düşünmüyorum tabi! 🙂

smrtgrips-appAyrıca bir grup haline yada ailece bisiklet turuna çıktığınızı düşünün; gruptan birinin koptuğundan, yada çocuğunuzun geride kaldığını düşünün işte cihaz size bu konuda da yardımcı olup ikaz veriyor. Böylelikle grubunuzdan ayrılan var mı yada çocuğunuzun sizden uzaklaşmış mı sorusuna çözüm bulmuş oluyorsunuz.

Diğer bir güzellik ise bisikletinizin kaybolması yada çalıması haline konumunu harita üzerinde bulabiliyor olmanız. Ayrıca bu konum özelliği sayesinde başka smrtGrips kullanıcı ile konum hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Bunların yanında size sürüş için güvenli bölge hakkında bilgilendirme yapıyor. Bu gibi özellikleri barındıran smrtGrips hakkındaki videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Şimdilik ön siparişte olan smrtGrips bisiklet kullanıcılarının hoşuna gideceğini düşünüyorum.

 

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir