Alexa Toolbar Creator: Araç Çubuğu İçin Kolay Çözüm

Alexa Ürün Takımı tarafından gönderilen bir e-postayı incelememin ardından bu yeniliği sizlere haber veren ilklerden biri olmak istedim. Tabi önce kendim test ettikten sonra! Aklıma ilk olarak gelen acaba bildiğimiz Alexa Toolbar gibi siteye Alexa değeri üzerinden bir artı sağlayacak mı sorusu idi. Ama şimdilik bunun cevabını bilmesem de olumlu olabilir diye düşündürüyor beni. Neyse gelelim konumuz olan bu araç çubuğu oluşturucusuna; kullanması oldukça kolay olan bu web aracı, site sahiplerinin düzenli takipçileri ile daha aktif etkileşim sağlayabileceğini düşünmek isterim ancak büyük ziyaretçi kitlesine sahip siteler haricinde kalanlar için pek bir anlam ifade edeceğini tahmin etmiyorum.

Oluşturacağınız araç çubuğuna sitenizin ikonunu site bağlantınız ile birlikte ekleyebilmenizin yanında sosyal ağ devleri olan Facebook ve Twitter sayfalarınızada bağlantı verebilir aynı zaman da RSS beğlemesinde rastgele başlıklar(dinamik başlıklar) çubukta görüntüleyebilirsiniz.

En çok hoşuma giden ise çubuğa ekleyeceğiniz arama kutusu sayesinde (mesela Google‘ı seçerseniz) sitenizin içeriğindeki sonuçları Google sayfasında görebiliyorsunuz. Bunu tıpkı Google sayfası sitili ile yapıyor.

Ayrıca istediğiniz sayfanın direkt bağlantısını da bu araca yerleştirebilirsiniz. Özellikle önemli gördüğünüz içeriğin. Aslında bunun yerine, ziyaretçi kitlesi sağlam isteler bunu reklam aracı olarak da kullanabilirler. Yani düşünsenize bir site gelip sizden araç çubuğunuzda yer edinmek istiyor. Bence güzel bir araç olabilir. 🙂 Unutmadan şimdilik sadece Firefox ve Internet Explorer için geçerli!

SanalDuvar için yapmış olduğum örneği görmek için SanalDuvar Alexa Toolbarı deneyebilirsiniz.

Neyse lafı fazla uzatmadan, eğer side test edip kullanmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı takip etmeniz yeterli olacaktır. Şimdiden kolay gelsin!

Alexa Toolbar Creator

 

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

3 Responses

  1. Avatar kadın dedi ki:

    denedim çok faydalı ve kullanışlı teşekkürler paylaşımınız için

  2. Avatar Serhat dedi ki:

    alexa toolbarı bütün webmasterlar kullanırlar zaten Alexa düsürmedede çok yararlı oluyor

  3. Avatar Yigit Ozdamar dedi ki:

    Bence cok gereksiz! Firefox zaten yeterince sismis durumda eklentiler ile. Daha fazla yormaya ne gerek var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir