Compiz Fusion

Bir bilgisayar sahibisiniz ve onunla vakit geçirmekten zevk alıyorsunuz ve bu bilgisayarı aldığnızdan beri Windows kullanıyorsunuz. Bilgisayarınız her açtığınızda herkesin sahip olduğu bir masa üstü ile karşılaşıyorsunuz. Artık sıkılıyorsunuz… Aradan zaman geçiyor vista diye birşey geliyor. Bakıyorsunuz efeklerle biraz heyecen katmışlar, bir zaman sonra sizi bu da tatmin etmiyor. Daha farklı birşeyler arıyorsunuz. Sıradışı olmak istiyorsunuz, sınırları zorlamak, herkeste olmayan birşeyler arıyorsunuz, arkadaşınıza gösterdiğnizde ağzı açık kalsın istiyorsunuz. İşte artık “Compiz Fusion” kullanma zamanı gelmiştir. Her zaman bir ayrıcalık olan bir “Linux” kullanıcısı olmanız kerekir.

Compiz Fusion Nedir?
Pencere yöneticisi, adından da anlaşılacağı gibi masaüstünün ve pencerelerin davranışını belirleyen programdır. Pardus ile birlikte gelen KDE pencere yöneticisinin adı KWin’dir. Compiz Fusion, AIGLX (kısaltma “Accelerated Indirect GLX”) kullanan bir pencere yöneticisi olduğu için göze hoş görünen pek çok efekti sistemi yormadan gerçekleştirebilmektedir. Compiz Fusion kurulduktan sonra, istendiğinde KWin’in görevini üstlenerek çalışır, istediğiniz anda KWin’e geri dönebilirsiniz. Kaynak ve ayrıntılı bilgi: tr.pardus-wiki.org

Diğer bir kaynak olarak: tr.wikipedia.org

Ağaşıda vermiş olduğum video tanıtcı bir gösteridir.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir