Türk İnternet Sektörü İle Yurt Dışı Kıyaslaması

Potansiyelin yüksek olduğu değerlendirilen Türk internet sektörünün, internet dünyasının merkezi olarak değerlendirdiğim ABD’deki ile kıyaslandığında ne gibi sonuçların ortaya çıktığını görmek için bu sektörü bir de ABD’de yaşamış olmanın doğru olacağını değerlendiriyorum. Bunları görebilen bir girişimci olan Ahmet Kirtok’un yazılarını da takip etmeye çalışan biri olarak. Bir kaç yazısı ile aslında başlık da vurgulamak istediğim konuyu gözler önüne sermiş olacağım.

Ticarette Yöntem Değişse de Zihniyet Aynı

İnternette tekel olma konusunda Kirtok’un yazıya aldığı bir gözlemi mevcut. Yazısından bazı kesitleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Sanırım hala biraz amatörüz ya da amatör ruhluyuz mu desem.

“… Türkiye’de Rekabet Kurumu‘ndan haberdarım, ancak özellikle internet sektörüne yönelik mevzuat hakkında hiçbir bilgim yok. Bu yazıda paylaşmak istediğim de tekel sorununun hukuki boyutu değil. Türkiye’de internet sektöründe iş yapan bazı önde gelen şirketlerin tekel olabilmek için attıkları centilmenlik dışı adımlar. …”

“… Önde gelen bir e-ticaret şirketinin tedarikçilerine “ürünlerin internette en ucuz benim sitemde satılmak zorunda” şeklinde bir anlaşma imzalatması rekabete aykırıdır. Türkiye’yi bilmem ancak ABD’de suçtur. …”

“… Online bilet satan bir şirketin organizasyon sahibine, en yakınlarına dahi başka kanallardan bilet satamazsın, ya hepsini biz satarız ya da hiç yardımcı olmayız demesi “ben tekelim, sektör beni ilgilendirmez” demektir. …”

Yazının tamamını “Türk İnternet Sektöründe Tekel Sorunu” başlığı altında bulabilirsiniz.

Mass Medya’ymış!

Bir ülkenin internet sektöründe konuşulan markalardan biri haline gelmişsiniz. Size reklam hakkında soru sorulduğunda alınan cevaba bakın! Orada ben olmadığım için yine Kirtok gözlemi ile:

“… Birinci soru Hepsiburada’nın internet reklamlarına ayırdığı bütçe ile ilgili idi. Sayın Aytuğ İğneli, internet reklamlarından ziyade mass medya’ya önem verdiklerini vurguladı ve yeni çıkan reklam kampanyalarını hatırlattı (izlemedim, ancak sanırım TV reklamı idi bahsettiği). Mass medya ile (TV & yazılı basın reklamlarını kastettiğini düşünüyorum) zaten neredeyse Türkiye’nin hepsine ulaştıklarını da belirtti Aytuğ Hanım. …”

“…

“… İkinci soruyu soran katılımcı ise ABD affiliate pazarlama sektöründen örnekler verdikten sonra, Amazon.com’un halen gelirinin dörtte birinin affiliate’ler tarafından yaratıldığından bahsetti ve Gittigidiyor & Hepsiburada’nın affiliate marketing konusunda neler yaptıklarını sordu. …”

“… Gittigidiyor Genel Müdürü Cenk Angın ayrıntılı rakamlar verdikten sonra affiliate pazarlamaya önem verdiklerinden bahsetti. Daha sonra Arda Kutsal’ın Hepsiburada.com Genel Müdürü Aytuğ İğneli’ye “eklemek istediğiniz birşey var mı?” sorusuna Aytuğ hanım “hayır” diyerek cevap verdi. …”

Yazının tamamını “Webrazzi E-Ticaret Gündem Notlarım” başlığı altında bulabilirsiniz.

İnternet Sektörlerinin Kıyaslaması

Newyork’da yaşayan bir Türk girişimci olan Kirtok, yapmış olduğu gözlemi Burak Büyükdemir’in davetiyle Microsoft Türkiye’nin ofisinde yapılan E-Tohum toplantısındaki konuşmasında anlatıyor.

[vimeo]http://vimeo.com/21691958[/vimeo]

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

1 Response

  1. Tam da 2 nisan İzmir Ekonomi etohumn buluşması ile ilgili izlenimlerimi yazacaktım, üstüne denk geldi. İnanılmaz ufkum açıldı. Keşke biraz daha sık olsa İzmir’de, yoksa İstanbul’a geleceğim gibi:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir