Video içeriklerinin indexlenmesi üzerine!

Yazılım dünyasının artan ivme ile olumlu yöndeki gelişmeleri internet pazarında özellikle website yöneticilerinin çıkarlarını desteklediği görülmekte. Gelişmelerin daha çok tasarım konularında gerçekleşmelerinin yanı sıra son zamanlarda en büyük çalışmaların içerik yönünde olması ve bunların da video üzerine olması bu pazarda geliştirilen projelere  tekrar yön verecekmiş gibi görünüyor.

Adobe ile Google el ele verip, video içerinin taranması yani; video içinde kullanılan sözcüklerin dünyanın en büyük internet pazarlama aracı olarak gördüğüm Google tarafından taranması ve yapılan aramalara bu yönde menfi sonuçlar çıkarması, web dünyasını video içerik sunmaya yönlendirmesi muhtemel bir çıkarımdır.

İnsanın doğasında olan kolay ve rahat yolu seçme isteği internette bir yazıyı okuma yerine videoyu izlemeye yönlendirecektir. Dolayısıyla kişisel olarak ortaya konan blogların içeriğinin yazılı olarak oluşturulması bunların tercih dışı olmasına sebep olacaktır.

http://sanalduvar.googlepages.com/adobe-google--icbolum.jpg

Tercihlerin bu yönde artması internet yazarlarını kamera karşısına çeker mi? (“I’m lagend” filminde Will Smith’in video günlük tutması gibi!). Üstelik bu içeriklerin çalınma ihtimalinin yok derecede olduğunu düşünsek bile!

http://sanalduvar.googlepages.com/parapara.jpgMaliyet olarak ele alırsak hem bir video kameranın alınması ve çekilen videoların barındırılması için ihtiyaç duyulacak olan ve bant genişliğini karşılamak için host hizmetlerine yapılacak ödeme artacak. Diğer taraftan çekim için harcanan zaman ve mekanın seçilmesi için uğraşlar göz ününe alındığında bu yola başvurmanın site yöneticisi için tercih edilen bir yol olmayacaktır. Çünkü yazılı belgeyi taşınabilir bilgisayarınıza ya da hiç yoksa taslağı oluşturmak için kaleme alıp kağıda aktarabilirsiniz. Üstelik düzeltmenin kolaylığı da en büyük faktör olduğu düşünülünce yazılı belge oluşturmak avantajlı oluyor.

Ancak tüm bu maliyeti ve iş gücünü göze alıp yayın yapmayı ciddi anlamda başaran site yöneticileri dikkatleri üzerlerine çekmeyi başaracaklardır.
Peki Türkiye’deki sonuçları nasıl olur?

http://sanalduvar.googlepages.com/icerik-hirsizleri123.jpgİçerik hırsızlığının çokça rastlandığı ce çöplük haline gelmiş blogları göz önüne aldığımızda video paylaşım sitelerinden çekilecek videolar özgün içeriği özümsememiş blogculara belki bir seviyede yardımcı olacaktır. Yine belki Google buna da çözüm arayacaktır. Bu arayış ta ki zihniyet değişinceye kadar devam edecektir.

Sonuç olarak gelişime ayak uydurup değişimi kabullenenler ve tam anlamıyla uygulayanlar bir adım öne çıkacaklar. Bu sebeple internet kullanıcısının gözleri onların üzerilerinde olacak, çünkü onların videoları var olacak.

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir