Whatsapp’a Bilgisayardan Baktık! Kullanımı ve Dahasını Yazdık.

whatsapp-for-pc-kullanimi

Son bir kaç gündür sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde neredeyse sağır sultan bile duydu diyebileceğimiz; “Whatssapp Artık Bilgisayarda” gibi başlıklarla gözümüze çarpan bu yeniliği biraz inceleyerek birazda aklımdaki soru işaretlerine yer vererek sizlerle paylaşamaya çalışacağım. Aslında bu konuyu daha önce düşünüp; yani bilgisayardan whatsapp kullanmak nasıl olur düşüncesi ile bir girişimim olmuştu ve başarılıda olmuştum.

masaustunden-whatsappLinux üzerinde bir sanal android telefon çalıştırarak bunun üzerine kurmuş olduğum whatsapp uygulaması ile sonuca ulaşmıştım, hatta bunu bir ekran görütüsü ile twitter hesabımda paylaşmıştım.

Açıkçası whatsapp’ın böyle bir girişim göstermesi çok doğru bir hareket olmuş. Ancak beklentim bir masaüstü uygulaması şeklinde olması idi. Fakat bir tarayıcı üzerinde çalıştırılması çok mantıklı olmuş; çünkü böylelikle tek platform üzerindeki yazılım ile birden çok işletim sisteminde çalışması söz konusu, yani işletim sisteminden bağımsız olmuş(bu bana Java’nın özelliğini hatırlattı). Tabi bu sayede güncelleme için kullanıcıdan herhangi bir izin istemenin de önüne geçiliyor.

Sistemi Kullanma

 • Öncelikle bir eğer bir iOS kullanıcı iseniz Apple platformunun kısıtlamalarından dolayı bu yenilikten faydalanamıyorsunuz. Bunun ileride çözüleceğini düşünüyorum.
 • Eğer son sürüm whatsapp kullanmıyorsanız hemen güncelleyin (sürüm 2.11.498).whatsapp-telefon-bagli-olsun
 • Eğer bilgisayarınızda Google Chrome yüklü değilse hemen yükleyin.
 • Chrome tarayıcısının adres çubuğuna web.whatsapp.com yazarak sayfaya gidin.
 • Karşınıza çıkan QR kodunu, whatsapp uygulamanızın menü sekmesindeki “WhatsApp Web” seçeneğini ile açılacak QR okuyucuya okutun ve senkronize olması için bekleyin.
 • Artık tarayıcınızdan whatsapp kullanıma hazır.
 • Unutmamanız gereken; bilgisayarınızdan whatsapp’ı kullanmaya devam edebilmeniz için telefonunuzun internete bağlı kalması gerekiyor.

Akıldaki Soru İşaretleri

whatsapp-just-for-chrome-sadece-chrome

Whatsapp’ın bir Facebook alt şirketi olduğunu 16 milyar dolara satın aldığı haberleri ile biliyoruz. Chrome’da bir Google ürünün olduğunu biliyoruz. Ve bu iki firmanın aslında birbirleri ile rekabet içerisinde olduklarını da görüyoruz. Peki Whatsapp neden sadece Chrome tarayıcıda çalışıyor? Neden özgür bir ağ tarayıcısı olan Firefox’da çalışmıyor. Belki ileride bu sorunda çözülecek, ancak bu soru işareti aklıma kapalı kapılar ardını anımsatıyor, orada neler oluyor?

Bunu için hemen şöyle bir senaryo yazabilirim; Google aktif whatsapp kullanıcısı sayesinde Chrome tarayıcısının kullanılma yüzdesini arttırma yoluna gitmiş olabilir. Kullanıcıları ihtiyaçları doğrultusunda alışkanlıklarından vazgeçmeye yönlendirme hareketi olarak görülebilir. Yani bir Firefox yada Internet Explorer kullanıcısı bu sayede ihtiyaç duyduğu bu uygulama sayesinde belki de ilk defa Chrome ile tanışmış olacak. Yani bir pazarlama stratejisi olabilir. Kısaca bir ticari anlaşma söz konusu olabilir.

Muhtemelen Gelecek Yenilikler

 • İlk aklıma gelen konu, bilgisayardan gönderilen mesajların mobilden gönderilenlerden ayırt edilemesi için bir bildirim olacak mı? Yani Facebook’taki gibi “webden” ve “mobilden” bildirimleri gibi. Muhtemelen ileride bu özelliği eklerler.
 • Yukarıda da belirttiğim gibi iOS kullanıcıları için birşeyler yapacaklarını kaçılnılmaz çünkü küçümsenecek bir sayı olmadığı kesin.
 • Tarayıcıdan kullanılan whatsapp üzerinde profil ayarlarında bir değişiklik yapmanız mümkün değil şimdilik. İleride bu özelliklerde aktif edilebilir. Ancak edilmemesi de söz konusu çünkü mobile göre bazı eksiklerin olması kullanıcının mobilden kopmamasını sağlayacağı düşünülebilir.

Şimdilik bu kadar bakalım ileri ki günlerde bizleri neler bekliyor.

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

1 Response

 1. şömine modelleri dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Ancak 3. part yazılımlar ile çok önceden beri whatsapp ve diğer uygulamalar pc’den kullanılabiliyordu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir