Myo: Kas Algılamalı Kol Bandı

myo-kas-sistemi-hareketli-kol-bandi

Kolunuza taktığınız bir band ile sunumlarınızı, akıllı telefonunuzu, akıllı evinizi hatta radyo kontrol ile AR.Dronu kontrol ettiğinizi düşünün; tam olmasada buna benzer bir cihaz varmıydı, yoksa aklınıza Flying Fingers mı geldi? Sanırım artık onun pabucu dama atılıyor. Çünkü parmakları kısıtlamadan elinize herhengi bir şey almadan istediğiniz kontrolleri yapabileceğiniz bir cihaz olan Myo’dan bahsedeceğim. Aslında 2013 yılında bu ürünün tanıtım videosu yayınlanmıştı. Ancak artık satışa sunulması çok yakın.

Flying Fingers piyasaya sunulduğunda çok güzel bir çalışma olduğunu düşünmüştüm hatta aklımda bunu kullanarak bir dronu havada nasıl yönetebilirim diye düşünmeye başlamıştım. Fakat Myo’u gördükten sonra aslında Flying Fingers’ın biraz geride kaldığını hatta Myo’nun tanıtımını aklımdaki proje ile yaptıklarını gördüm.

myo-muscles-armband-1

Kolunuzdaki kas sisteminin hareketi sayesinde komutları algılayan Myo; ellerinizi kullanmak için herhangi bir kısıt getirmiyor, hatta üreticileri “free-touch” diyorlar. Yani siz işinize devam ederken istediğinizde onu kullanıma sokabiliyorsunuz. Hatta kıyafetinizin altına gizlediğinizi ve sunumuzu böyle yaptığınızı düşünsenize, insanların size garip bir şekilde bakmaları kaçılmaz diye düşünüyorum.

myo-muscles-armbandCihaz Flying Fingers gibi kalıp kalıp da değil sadece siyah ve beyaz olması söz konusu. Açıkçası bu önemli bir özellik olmuş çünkü bir cihazı birden çok kişinin kullanması söz konus olabilir, bilgisayarımızın faresi gibi. Genişletmek istediğinizde boyutlandırma klipslerini takmanız yeterli oluyor.

Standart mikro USB’si mevcut olan Myo, Mac ve Windows PC için bluetooth adaptörü mevcut. Android ile kullanmak için 4.3 yada daha üst sürüme ve bluetooth özelliğine ihtiyacınız var. Yani cihaz bluetooth sayesinde bağlantı kuruyor.

Myo ayrıca bir uygulama marketide hazırlıyor. Sanırım burada ihtiyaçları karşılamada kolaylık sağlayacak özellikler eklemek mümkün olacak.

Thalmiclabs tarafından üretilen bu cihazın ağırlığı 93 g. Kol çevresi için 19 ila 34 cm’lik bir imkan tanıyor.

Bu bandın kullanım alanının çok geniş olduğu videolarda da görülüyor. Bence en büyük özelliği kullanım için ellerinizin kısıtlanmaması. DJ Armin Van Buuren bu bandı test ettiğin ve hakkında yorum yaptığı videoyuda sizinle paylaşıyorum. Açıkçası sahne efektleri çok hoş oluyormuş. Bilgisayar oyunlarında bunu kullanmak diye düşünüce akıma xbox geldi. 🙂

Şimdilik 199$ ile ön sipariş alınıyor. Ancak ilk çeyrekte Amazonda yerini alacağı belirtiliyor. Fiyat olarak çok yüksek olduğunu söymek gerekir. Ancak ilerleyen zamanlarda bunun da fiyatının düşeceğini değerlendiriyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=oWu9TFJjHaM&x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534#t=21

 

 

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir