Megapiksel, 1K, 2K, 4K ve 8K Nedir?

2K-4K-8K

Konuya hızlı bir giriş yapacak olursak bu kavramların hepsi aslında tek bir şeyi ifade etmek için kullanılmaktadır. “ÇÖZÜNÜRLÜK” Eğer video düzenleme ile de uğraşan birisiyseniz 1K, 2K ve 4K ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Fotoğraf dünyasında ise bu kavramların yerini Megapiksel almaktadır.  Basitçe hepsi çözünürlüğün ifade şekli gibi gözükseler de, aslında  bambaşka anlamları ifade etmektedir.

goz-nano-150x150

Neye Göre Çözünürlük Kime Göre Çözünürlük

Günümüz video kameraları yerlerini çoktan fotoğraf makinaları bırakmaya başladılar bile. Hafiflik, kullanım kolaylığı… Belki de tarihte fotoğrafçılık ve kameramanlık sanatı belki de hiç bu kadar içi içe olmamıştı. Bu durum için ortak bir kelime bile üretildi. Cinematography. İkisi de aynı makinayı kullanıyorlar, ikisi de aynı programlarla çalışıyorlar ama yine de iki ayrı dünyaların insanları.. İşte bu yüzden de bazı konularda farklılaşmaları kaçınılmazlaştı.

Farklılaşması mecburiyet gerektiren ilk kavram ise “Çözünürlük” tanımlamasıydı. Fotoğrafçıya göre megapiksel çözünürlüğün tanımıydı. Uçsuz bucaksız bir dünyanın yansıması… Bu yüzden teknolojiyi de kullanarak megapikselleri, gigapiksellerle yarıştırdılar, en sonunda 42 megapiksellik fotoğraf makinasını cep telefonuna sığdırmayı başardılar.

“K” Yani İngilizce Bin Sayısının Kısaltması

Videocular için ise çözünürlüğün bambaşka bir anlamı vardı. Akıcı görüntüyü sağlayabilmek için, bir saniyeye en az yirmi dört kare sıkıştırmak zorunda olan videocular, büyük boyutlu fotoğraflarla çalışmak istemediler. Bu hem zaman, hem yüksek render teknolojisi, hem de sabır isteyen bir durumdu.  2000′li yıllara kadar sabır dışında ne bunu yapacak yeterli vakitleri ne de ekipmanları vardı. Küçük boyutlu videolarla çalışmaya mecburdular. Nitekim günümüz dijital teknolojisine geçene kadar küçük boyutlu dosyalarla çalıştılar. Yani sabırlarının karşılığını aldılar.
hd-300x185Soldaki resimde göreceğiniz video formatları günümüz teknolojisine gelene kadar kullanılan NTSC, PAL ve HD çözünürlüklerinin piksel cinsinden bir karşılaştırmasıdır. Dikeyde(yükseklik) NTSC 480piksel, PAL 576piksel, HDready 720piksel, HD ise 1080piksel yükseklikte demekti. Bunun için 480p,720p,1080p gibi ifadeler kullanıldı.

format-300x141

Yine sağdaki fotoğrafta kırmızı içerisine aldığım çözünürlüklere hepimiz youtube sayesinde aşinayızdır. Bu fotoğrafta da sayıların 144p ile başlayıp 1080p ye kadar devam ettiğini görmekteyiz.Üstteki fotoğrafla karşılatıracak olursak 720p (HD Ready) 1080p (Full HD) kavramlarının yine yüksekliği ifade ettiğini artık biliyoruz.

 

hd-boyut-300x185Şimdiye kadar konuştuğumuz 720, 1080 gibi rakamlar hep videonun yüksekliği hakkındaydı. K (bin sayısının ingilizce kısaltması) ise bize bin piksellik bir genişliği söyler. Soldaki resme baktığımızda üstte kırmızı yuvarlak içinde gösterdiğim değerler genişliğin piksel cinsinden ifadeleridir. Yani aslında biz 720p(HD ready) derken 1280piksellik bir genişliği yani bini geçtiği için 1K televizyonlardan bahsetmiş oluyorduk. 1080p(Full HD) yükseklikteki televizyonlarla da 1920piksellik genişliğinden dolayı yaklaşık 2K’ televizyon demekti…

İşte 1K, 2K dan sonra 4K, 8K kavramlarına da değinme sırası gelmiş bulunuyor.

8K

4K, 8K Nedir? 4K ve 8K olan Ultra HD Televizyonlar Neyi İfade Eder

Mühendisler dar alana daha çok led sığdırdıkları sürece çözünürlük daha da artacaktır. Yani insan gözünde gerçek daha gerçek olmaya başlayacaktır. Günümüzde en yüksek TV yayın çözünürlüğü Full HD olarak adlandırılan 1080p (1920×1080) değerine sahip,  yani 2K’lık  bir televizyon yayını. Ultra HD olarak piyasaya sürülen 4K yada 8K olan televizyonlardan satın aldığınızda muhtemelen daha bir 4 sene  beklemeniz gerekecek ki 4K yada 8K yayınları izleyebilelim. Televizyondan hakkıyla verim alabilmeniz için de sizi Blueray film almaya zorlayacak. İş daha ticari hale gelecek. Buralara ödeyeceğimiz paralar aldığımız hizmete değecek mi bilemiyorum ama aşağıdaki videoaya göz attığınızda siz de 8K televizyonların “gerçekten daha gerçek” bir görüntü sunduğunu anlayacaksınız.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ynvKWYvyCqw[/youtube]

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

9 Responses

 1. Avatar melih dedi ki:

  oyunlara mod yapıyorlar 1k 2k 4k 8k diye daha gerçekçi yapıyorlar onu anlamak için baktım yani aralarındaki fark ı anlamak için de tam anlamadım çokmu büyük aralarındaki fark

  • Avatar Ömer Faruk dedi ki:

   720p ile 1080p arasında fark baya azdır ancak 1080p ile 2160(4k) arasındaki farkı çok rahat anlarsın

 2. Avatar usta dedi ki:

  Orhan efendi “yanlış bilgi vermişsin” dedin ama yanlış bilgiyi yazmadın. Demek ki sizin gibi akıllıları (!) pek de kaale almak gerekmez.

 3. Avatar Orhan dedi ki:

  Arkadaşım yanlış bilgi vermişsin. en azından wikipedia dan kopya çekebilirdin.

  • Veysel Veysel dedi ki:

   Yanlış olan kısmı yazarsanız seviniriz. Böylelikle düzeltme yapılmış olur.

   • Avatar SPM dedi ki:

    EVET BENİMDE HEMEN GÖZÜME ÇARPTI. BİR YANLIŞ VAR. EN SON GÖRSELDE 720P’YE ”SD” DEMİŞSİNİZ. ”SD” DEMEK İNGİLİZCE ”STANDART DEFINITION”UNUN KISALTMASIDIR. YANİ ONUN TÜRKÇESİ DE STANDART TANIMLAMA DEMEKTİR (ÇÖZÜNÜRLÜK MANASINDA). SD OLAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜN MATEMATİKSEL KARŞILIĞI DA 640P’YE TEKABUL EDER.[4:3 FULL SCREEN (TAM EKRAN) ORANINDAKİ 640*480’DEKİ 640’DIR] 720P’NİN İFADESEL KARŞILIĞI HD’DİR [4:3’ÜN KARESİ ORANINDAKİ WIDE SCREEN (GENİŞ EKRAN) OLAN 1280*720’DEKİ 720 ]

    • Avatar SPM dedi ki:

     PARDON SONDAN BİR ÖNCEKİ GÖRSEL. AYRICA YİNE O GÖRSELDEKİ 8K HARİÇ DİĞER K’LARIN DİKEY ÇÖZÜNÜRLÜK ORANLARINI VERMEMİŞSİNİZ.

     • Avatar SPM dedi ki:

      YİNE PARDON BURADAKİ ”640*480”DEKİ 640 DEĞİL 480 OLACAK. AYRICA BURADA HATA VAR DİYEN ŞAHIS HATA VAR DEMİŞ AMA BOŞ BOŞ DEMİŞ DEVAMINI GETİRİP SAĞLAMASINI YAPAMAMIŞ.

 4. Avatar Volkan Atabey dedi ki:

  teşekkürler çok güzel bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir