İzmir İnternet Haftası Binlerce Anne-Babaya Ulaşıyor!

İzmir İnternet Haftası

Uzun süre sonra tekrar merhaba, uzun süredir yazamadım ancak sebebi –emin olun- çok ulvi. Geçtiğimiz yıllarda uzaklardan imrenerek takip ettiğim İzmir internet haftası etkinliklerini planlayan, uygulayan, yaşatan ekibin iki yıldır tam içindeyim. Altı yıl boyunca o kadar fazla insana ulaşılmış ki, bir yazıda anlatılabilecek gibi değil. O nedenle kısa kısa bilgiler verip, kendi bakış açımı sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Ülkemizde 18 yılını dolduran internet, bir hafta olarak Mustafa Akgül’ün katkıları ile kutlanmaya başlanmış, İzmir’de de İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, bilişim teknolojileri koordinatör öğretmeni Hülya Mahmutoğlu önderliğinde oluşturulan ekip, tam altı yıldır bu haftayı (toplam on iş günü yani) dolu dolu kutluyorlar.

15 binin üzerinde anne-baba, onbinlerce öğrenci, binlerce öğretmene bu etkinliklerde erişilmiş. İnternet ormanı kurulmuş, güvenli internet seminerleri verilmiş, geleneksel fotoğraf yarışması meydana çıkmış, velilere internet eğitimleri her gün verilmiş, web tasarımı yarışmaları, tiyatro gösterileri, kimsesizlerle internetin doğum günü pastası kesilmiş, Kınık ilçesinde her yıl internetin doğum günü kutlanmış, web 2.0’dan bahsedilmiş, açık yazılımlarla ilgili seminerler yapılmış, üniversitelerle, STK’larla doğrudan işbirliğine gidilmiş, internetin eğitimsel kullanımı anlatılmış… Daha sayamadıklarım için özür dilerim.

İnternet haftasına, eğitsel bakış açısı getiren bu ekip, okullardaki bilişim teknolojisi sınıflarından anne-babaların, öğretmenlerin daha fazla yararlanmalarını sağlamış, istenen okul-çevre iletişimine katkı sağlamışlar. Bu yıl Garanti Bankası büyesindeki Öğretmen Akademisi Vakfı Başkanı Kayhan Karlı’da öğretmenlere web üzerinden seminer verdi, sadece İzmir değil Çorum, Antalya, Elağız ve Ankara’dan da katılımcılar oldu.

Açılış Programı

[vimeo]http://vimeo.com/22282304[/vimeo]

Bu yıl program yine oldukça yoğun, tüm etkinlikler ücretsizdir ve dileyen herkes katılabilir. Hemen her ilçede çok farklı kutlamalar yapılıyor-yapılacak. Bilinmesi gereken en önemli nokta, bu etkinliklerin tümünde doğrudan öğrencilerimiz ve öğretmenler görev alıyor. Yani eğitime katkı sağlıyor, bu tip etkinliklerde etkin rol alan öğrencilerin sosyal yaşamları da gelecekteki iletişim becerileri de olumlu yönde etkileniyor.

Bu yılın programına İzmir İnternet Haftası adresinden ulaşılabilir. Ayrıca 11 Nisan açılış programının tam videosu aynı, ekibin e-dergisi olan İzmir İnternet Dergeisi adresinden izlenebilir. Güncel gelişmelerden facebook kullanıcıları Facebook İzmir İnternet Haftası adresinden grup sayfasına erişebilirler. Twitciler de Twitter İzmir İnternet adresinden etkinlikleri takip edebilirler.

İnternetin yaygınlaşması ve doğru kullanımına ön ayak olanlara kendi adıma ve ekip arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

13 Nisan 2011/İzmir

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

1 Response

  1. Avatar ümit dedi ki:

    o değerli insan öyle güzel bir yazı yazmış ki…öyle güzel bir tanıtım videosu hazırlamış ki…o il koordinatörü sözünün sonunda öyle güzel bir değer vermiş ki bizlere…”biz büyüyen iyi bir ekibiz..” ölsem de gam yemem…yaşam koçlarım benim…Allah sizi yanımızdan eksik etmesin…insan olabilmek çok zor çünkü…ne çok çektik şu genç yaşımızda yaşlı dünyanın kör ve cahil insanoğlusundan ne çok çektik…
    “GEL SEN NE ÇEKTİĞİMİ BİR DE BANA SOR…EROL EVGİN…”SELAM VE MUHABBETLE…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir