İnternette Yasal Düzenleme İle Neler Değişecek!

internet-sansur

Gündemde yeniden düzenlenmesi söz konusu olan 5156 sayılı kanunun taslağında yer alan değişiklikler internet özgürlüğüne ilişkin soru işaretleri içeriyor. Türkiye’de daha öncede defalarca internet sansürü söz konusu konuşulmuştu. Fakat yeni yapılacak düzenleme gerek internet kullanıcıları açısından gerekse internet sağlayıcıları açısında sıkıntılar içeriyor.

Yapılacak düzenleme daha öncekilerden daha farklı ve daha kapsamlı olacak gibi görünüyor. Önceden 5156 sayılı kanun gereği erişimi engellenen sitelere DNS ayarlarınızı değiştirerek ya da proxy siteleri üzerinden giriş imkanı bulabiliyordunuz. Fakat artık böyle bir şey mümkün olmayacak. Çünkü erişim daha önceden domain üzerinde engellenirken yeni taslakta doğrudan IP numarası ve URL vb. ile engellenecek. Dolayısıyla DNS ve proxy siteleri ile yapmış olduğunuz girişimler geçersiz olması bekleniyor.

İnternet kullanıcılarının yapmış oldukları sorgulamalara kadar kayıt altına alınması söz konusu olan taslak insan haklarını ihlal ettiği düşüncesi konuşuluyor.

Ayrıca e-ticaret sektörüne de zarar verebileceği değerlendirilen yeni taslak, TÜSİAD tarafından da eleştirildi.

TÜSİAD; ”internette sansür uygulamalarını artıracak nitelikte, kaygı verici bir düzenleme” olduğunu belirtti.

Konu hakkında detaylı bilgi için videoları izleyiniz.

Site Kapatmak İçin Mahkeme Kararına Gerek Kalmayacak

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gzadd1AgrIQ[/youtube]

Bakan ve TİB Başkanı’nın Engelleme Kararına İtiraz Hakkı Yok

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hBZ5Rc3dDlY[/youtube]

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...