QNX Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi Nedir? Ne işe yarar?
Öncelikle, değerli blog okuyucuları ile gömülü sistem araştırmaları yapan arkadaşlara merhabalar.
Şuan itibariyle yaklaşık olarak 9 aydır, Target adlı bir grup firmasının çatısı altında bulunan Target Teknoloji firmasının, çözüm ortaklığı ve temsilciliğini yaptığı, QNX İşletim Sistemi hakkında, teknik destek vermekteyim. Siz meraklı arkadaşlarımıza Türkçe bir kaynak yaratmanın faydalı olacağı düşüncesiyle, SanalDuvar üzerinden sizlere ulaşmak istedik.

Öncelikle, daha önce gerçek zamanlı işletim sistemleriyle ilgilenmeyen arkadaşlar için şunu belirtmekte fayda görüyorum; gerçek zamanlı işletim sistemlerinden, Windows, Linux veya Mac işletim sistemlerinin sağladığı, kullanıcı dostu arayüzler ile işlerinizi kolaylaştırcak araçlar beklemeyin. Tamamiyle farklı amaçlara hizmet eden QNX işletim sistemlerini size yavaşça tanıtalım.

BMW, Audi, Jaguar ve diğer birçok araç firmasının radio panelinin arkasında, göstergelerinde ve hatta koltuk arkası TV sistemlerinde, QNX işletim sistemi koşmaktadır. Öncelikle bu örnek verdiğim firmalar, araç ekranlarında çalışabilen HTML5, QT, Flash ve OpenGL gibi kullanıcı dostu arayüzlerle oluşturuyorlar. QNX ile bunların ne alakası var diye bir soru aklınıza gelmişse, vereceğim cevabı lütfen dikkatlice okuyunuz; güvenilir, hatasız, verilen görevin yada komutun istenilen zamanda istenildiği şekilde yapılmasının ve şehirler arası seyahat ederken kullandığınız navigasyonun, donma ve bozulma gibi durumlarını engellemek için, bu arayüzleri QNX işletim sistemi ile birlikte kullanıyorlar veya port ediyorlar.

Şimdi, sizden farklı bir soru daha gelebilir. Neden bu tarz uygulamaları kullanmak için RTOS (Real Time Operating System) kullanılıyor? Size şöyle örnek vereyim; akşam vakti evinize gelmişsiniz, çayınızı almışsınız ve kod yazarken media player kullanarak müzik dinlemek istiyorsunuz. Sizde bilirsiniz ki, Windows bazen çalıştırmaya çalıştığınız programları başlatırken “Program Başlatılamadı” gibi hatalar verir. Eğer siz o dinlemek istediğiniz müziğin, tıklanır tıklanmaz çalışmasını, donmamasını veya kesilmemesini istiyorsanız Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi kullanmalısınız. Yukarıda bahsettiğim büyük firmalar, bu bahsettiğim nedenlerden dolayı, kullanıcılarına ömür boyu bozulmadan, kesilmeden kullanabilecekleri bir sistem vaad ediyorlar. İşte bu yüzden QNX Gerçek Zamanlı İşletim Sistemini kullanıyorlar.

Hatta ve hatta, teknoloji haberlerini takip edenler bilir, RIM ( Research in Motion) yani Blackberry, QNX’i 2010 yılında satın aldı. Artık yeni nesil akılı telefonlarında ve tablet bilgisayarlarında, QNX ile eski Blackberry OS karıştırıp, BBX adı verdikleri İşletim Sistemini kullanacaklar. Şimdi ben size soruyorum, sizce Blackberry, QNX’i satın almasında en büyük amacı neydi? Tabiki en güvenilir İşletim Sistemine sahip olmasıydı.
Umarım, bu yazımda gerçel zamanlı işletim sistemi ile normal işletim sistemleri arasındaki farkı, siz değerli okuyuculara anlatabilmişimdir. Bir dahaki yazımda, şuan piyasada kullanılan RTOS’ları ve QNX’i onlardan ayıran özellikleri ile neden en güvenilir işletim sistemi olduğundan bahsedeceğim.

Not: Merak edenler için, QNX ile yapılan bazı çalışmaların video ile anlatılmış halini sizinle paylaşmak isterim.

Araçlarda QNX

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ALsC1SdB-9U[/youtube]

Blackberry Playbook (Tablet PC ) & QNX

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ExtyrMrj9vc&feature=plcp&context=C32d7f74UDOEgsToPDskJuRgVVSHRDHVHMQRyg-4ai[/youtube]

QNX Medikal

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=owGIvqwbHwU[/youtube]

Akıllı Ev Sistemlerinde QNX

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ab6I_3ZDudU[/youtube]

Avatar

ssunger

Bilgisayar Mühendisi - Şimdilik konuk yazar! 0533 570 91 24 s-sunger@target.com.tr

İlginizi çekebilir...

4 Responses

 1. Avatar Seyfettin dedi ki:

  Sonunda bir tane Playbook alabildim. Cidden çok kullanışlı ve ucuz.

 2. Avatar ssunger dedi ki:

  @Veysel
  Diğer işletim sistemlerine göre avantajlarından bahsedeceğim. Bu işletim sistemleri WindRiver, Linux Embedded ve Integrity olacak. Sayfadaki 2. video’dan da görebileceğiniz gibi, Blackberry’nin Playbook adında bir Tablet bilgisayarı var ve içinde QNX İşletim Sistemi var. Yeni ürünlerinde adına BBX adı verdiler ve tüm tanıtımlarında bu adı kullanıyorlar.

  Burdaki tek dezavantajı, Blackberry tablet bilgisayarda Türkiye’de gerekli tanıtımı yapmıyor. Blackberry’den görüştüğüm kişilere bu soruyu hep soruyorum, şuan için daha çok Amerika ve Canada’ya ilgi gösteriyorlar. Umarım en yakın zamanda görücüye çıkar.

 3. Veysel Veysel dedi ki:

  @Seyfettin
  Açıkçası bu konuda hiç bir bilgim yoktu. Hatta böyle bir işletim sistemi olduğundan da. Özellikle mevut diğer işletim sistemleri ile karşılaştırması bekliyorum. Ayırca ileri ki dönemlerde tabletler gibi piyasada kendini göstermesi adına girişimlerde bulunması söz konusu mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir