Telefondan Blog Yazmak Nasılmış?

sd_PicsArt_resim
Bir deneme yapmak istedim ve tecrübelerimi de anında sizinle paylaşmak istedim. Anında diyorum çünkü başlıktan da anlayacağınız gibi telefon ile bir blog yazısı hazırlamanın nasıl olduğunu deniyorum. Aslında istemeyerek bunu yapıyorum, çünkü telefondan yazmak malum bilgisayar klavyesinde yazmaktan daha zor. Ancak benim asıl kafama takılan soru işareti ise görsellerle desteklediğim bir yazıyı nasıl hazırlayabilirim?
Çünkü yazı yazma kısmı her ne kadar klavye kadar kolay olmasada yine de yılların mesajlaşmalarından edindiğimiz bir tecrübe fakat görsel düzenlemek öyle değil! Kaldı ki zaten aslında her attığımız tweet zaten bir blog değil mi? Mikroblog olayı da buradan gelmedi mi?
sd_wordpress_ appYazıya WordPress’in Android uygulaması ila başladım, fakat ilerleyen cümlelerde mobil sayfa üzerinden devam edeceğim bölümler olacak. Böylelikle hangisinin daha kullanılabilir olduğuna karar vermeye çalışacağım.
Mesela genellikle yazılarımı sayfanın iki yanına yaslayarak düzenlemesini yaparım. Fakat bunun için bi ayar WordPress’ in uygulamasında göremedim. Bunun için gerekirse mobil sayfadan kod ile düzenleme yoluna gitmeye çalışacağım.
Bu yazıyı hazırlamadan önce yine telefon üzerinden görselleri ihtiyaç duyduğum boyutlara ayarlayabileceğim bir resim düzenleyici araştırdım. Fakat kabaca yaptığım araştırma neticesinde boyutlara müdahele edebileceğim bir uygulama göremedim. Muhtemelen vardır fakat ben biraz da doğaçlama yapmak ve zorluğu görmek istedim.

sd_wordpress_mobilBuradan itibaren artık blogumun yönetim paneline mobil tarayıcıdan girerek yazıyorum. Ve görünen o ki buradan tüm ihtiyaç duyduğum ayarları yapabilmek mümkün. Çünkü responsive bir panel olduğu için masaüstü ortamda gördüğünüz özellikleri aynen mevcut. Bu açıdan baktığımızda WordPress Android uygulaması, mobil sayfa karşısında sınıfta kalmış görünüyor. (Bu arada yazıyı iki yana yaslamayı da hemen yaptım)

Görünen o ki telefonun tuşlarını kullanmayı seven birisi için metin içerikli bir yazı oluşturmak mobil sayfa sayesinde oldukça kolaylaşmış görünüyor.

Şimdi asıl meseleye sıra geldi! Görsel ayarlamak. Şimdi bunun üstünde bir çalışma yapacağım.(Araştırmayı yaptım ve aradığımı buldum sanırım!)

İndirmiş olduğum bir kaç tane fotoğraf düzenleyici android uygulamasının arasından istediğim özellik olan; piksel olarak boyutlandırma özelliğini PicsArt uygulamasında bulabildim.

Şimdi geldi gerekli ayarlamaları yapıp yazıyı yayına koymaya! Cümlelerime son verirken hemen belirtmek isterim. Mümkün oldukça telefon ile yazı hazırlama olayına girmeyin, çünkü çok zahmetli oluyor. 🙂

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir