IFA’nın yıldızları Note 3 ve Xperia Z1

samsung-galaxy-note-3-sony-xpreia-z1

Her yıl Berlin’de düzenlenen ve bütün dünyada ilgiyle takip edilen teknoloji fuarı IFA bu sene de mobil teknoloji alanında birçok ilgi çekici cihazın tanıtımına sahne oldu. Özellikle Samsung ve Sony’nin yeni cihazlarıyla dikkat çektiği fuarda özellikle bu iki teknoloji devinin görücüye çıkardığı yeni cihazları kısaca özetlemeye çalıştık.

Samsung’tan Note 3 ve Galaxy Gear şovu

Fuarın en çok dikkat çeken ve en çok konuşulan firmalarından biri olan Samsung, uzun zamandır beklenen Note serisinin yeni cihazı Note 3’ü IFA teknoloji fuarında ilk kez görücüye çıkardı ve bu ilginç telefon-tablet kırması cihaz, fuarın en çok ilgi çeken telefonlarından biri oldu. Note 3, serinin bir önceki cihazı olan Note 2’ye oranla birçok yeni ve geliştirilmiş özellik taşıyor. Note 2’nin aksine 5.5 değil 5.7 inçlik ekranı olan cihazın hem sistem RAM’i, hem dahili belleği, hem de pili selefinden bir adım ileride. Ayrıca Samsung’un eklediği birçok ilginç yazılım özelliği de teknoloji sevenlerin ilgisini çekecek türden. Note 3, güçlendirilmiş işlemcisiyle de tam bir performans canavarı olarak dikkat çekiyor.

GALAXY_GearSamsung’un fuarda tanıttığı bir başka cihaz ise, şirketin ilk kez ürettiği akıllı kol saati Galaxy Gear oldu. Bağımsız olarak da kullanılabilen ama daha çok bir telefonun, özellikle de Note 3’ün eşlikçisi olarak lanse edilen Galaxy Gear, bir ilginçlik olarak dikkat çekse de, gerek özensiz tasarımı, gerek performans sorunları, gerekse de beklenenden daha kötü çıkan özellikleri yüzünden teknoloji otoritelerini ikiye böldü.

Samsung ayrıca fuarda, zaten piyasada varolan tablet bilgisayarı Galaxy Note 10.1’in ekstra özellikler ve daha iyi donanımla yenilenmiş bir versiyonunu da görücüye çıkardı.

Sony’den Xperia Z1 ve G Lens serisi

sony_QX100IFA’ya iyi hazırlanan bir başka Uzakdoğu şirketi de Japon devi Sony oldu. Şirketin özellikle öne çıkardığı cihaz bu yılın başında piyasaya çıkan Xperia Z’nin bir sonraki modeli olan Xperia Z1 oldu. Ekranı serinin bir önceki cihazından büyük olmamasına rağmen daha büyük bir kasa ve daha endüstriyel bir tasarıma sahip olan Xperia Z1, elbette çok daha iyi donanım özellikleri ve bir akıllı telefon kamerası için hayli yüksek olan 20 megapiksellik kamerasıyla dikkat çekti.

Sony ayrıca fuarda hem akıllı telefona takılarak, hem de bağımsız olarak kullanılabilen, objektif görünümlü fotoğraf makinaları DSC-QX100 ve QX10’u da resmen tanıttı. Sony’nin akıllı telefonla fotoğraf çekme anlayışını kökten değiştirmesi beklenen cihazları sırasıyla 20 ve 18 megapiksel çözünürlüğünde ve ABD’deki açılış fiyatları 500 ve 250 Amerikan doları olacak.

Avatar

Medya Bültenleri

Medya Bültenleri olarak yayınlanan yazılar ajanslar ya da siteler tarafından gönderilen bültenlerin yönetici tarafından incelenmesinin ardından uygun görüldüğü takdirde yayınlanır. Yazı içeriğinden tamamen yayıncı ajans sorumludur. Yazı ile ile ilgili istek ve şikayetleriniz için iletişim bilgileri mevcuttur. Geçerli sebepler çerçevesinde bu bilgiler paylaşılabilir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir