Web sitelerinde simgeler nasıl kullanılmalı?

İnsanaların akılında kalıcı olabilmek ya da daha çabuk kavramalarını sağlayabilmek için onların farkı duyu organlarına aynı anda hitap edebilirseniz daha başarılı olacağınız kaçınılmaz bir gerçektir. Tıpkı bir televizyon programının izleyicide bıraktığı etkinin radyodakinden fazla olacağı gibi.

İşte bu sebeple web sitelerinde de sadece yazı ile insanların beyinlerinde kalıcığı sağlamak yeterli olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla gerek eğlenceli bir görünüm kazandırmak gerek ziyaretçinin dikkatini çekmek için simgelerden faydalanılmadır.

Yazılarınızı bir simge ile paketleyin!

http://sanalduvar.googlepages.com/yazida-simgeler-nasil1.jpg

Öncelike bahsedeceğiniz yazıyı temsil edecek bir simge oluşrun. Bu simgeyi gören okuyucu yazının neden bahsettiğini az çok anlayabilmeli. Bu sayede yazıyı okumadan önce o kunu ile beyninde bir canlandırma gerçekleştirecektir.

Örnek bir site: digitalartifex.com

Simge ile göz boyayın!

http://sanalduvar.googlepages.com/yazida-simgeler-nasil4.jpg

İnsanları kandırmayın fakat onları etkilemek için nelerin olabileceği konusunu ön plana getirecek simgeler koyun. Mesela istatistik konusnda onlara artık sağlayacak bir yazıdan bahsederken onların önüne grafiksel simgeleri koyabilirsiniz. Onlara istatistiki ya da parasal konuda kazanç sağlayacaklarını belirtin. Bu sayede yazıyı okumalarını sağlayın.

Örnek bir site: inveon.com.tr

Bazen ön planda simgeler olsun!

http://sanalduvar.googlepages.com/yazida-simgeler-nasil3.jpg

Saydaki yazıların çokluğu vurgulamak istenen konuyu arkada plana atabilir. Sade bir sayfada büyük simgeler hemen göze batar ve okuyucuyu yönlendirirler. Bu sayede ziyaretçi sayfada başka şeylerle ilgilenmeden koyuna girer. Unutmayın bazen okuyucunun gözüne sokmak gerekebilir. 🙂

Örnek bir site: ripple.org

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir