Yeni Jenerasyon iPad: iPad3

07 Mart Çarşamba günü yeni iPad in vitrine çıkması tüm dikkatleri yeniden Apple’ın üzerine çekti. Steve Jobs tarzı bir kıyafetle yeni cihazı , Apple’ın yeni nesil iPad 3 serisini tanıtan Tim Cook tüm izleyiciler tarafından dikkatle dinlendi. Aslında aynı olan sadece Cook’un giyim tarzı değildi, bir başka yakın benzerlik de karanlık bir oda ve düz bir ekrana yansıtılan yeni iPad’in resmiydi.

Cihaz, Apple tarafından Tegra 3 e göre üç kat daha fazla hızlı olduğu iddası ile ortaya çıkan  dört çekirdekli A5X işlemci ile piyasada yer alacak. Nvidia çipine göre ise 3 kat daha iyi bir görsel performans sergilemektedir.

Apple’ın yeni iPad’i yüksek çözünürlüklü ekranı ile ön plana çıkarıldı. Yeni teknoloji olarak bize sunulan ‘Retina Display’, 264 ppi olsa da cihaz ekranına  2048 x 1536 pixel  sunabilmekte.  Karşlaştırma yapmak gerekirse

Ön kamera, IR filtreli 5 megapisel kamera özelliğe ve 1080p video kayıt yeteneğine sahip. Yeni lensin eskisine göre az daha büyük olduğunu aşağıda görebilirsiniz. 

Cihaz boyutlarının karşılaştırılması ise şöyle:

İngilizce, Almanca, Japonca ve Fransızca sözcük yazma özelliğine sahip.( auto dictation)

Batarya ağırlığı 635 gr, kalınlığı 9.4mm ve ömrü ise 10 saat.

Özelliklerini şöyle bir özetleyelim:

 • 1.2GHz dual-core A57CPU
 • 1MB RAM
 • 16GB, 32GB, 64GB seçenekli hafıza
 • Ön, Arka Kamralar, ön 640 x 480 pixel  VGA, arka 1080p
 • 9.7″ LED ekran ,1024×768 çözünürlüklü.
 • Video çıkışı 1080p
 • 10 saat pil ömrü

Peki yeni olan ne?

Elbete en merak edilen konu bu. Daha hafif, işlemcisi daha hızlı,RAM daha yüksek, kamerası daha iyi, 4g destekli ve pil ömrü daha uzun.

Ön kamerası sayesinde retina taraması yapabileceği  dedikodular arasında.

Amerikadaki satış rakamının $499 (16GB), $599 (32GB) ve  $699 (64GB) olması bekleniyor.

Tanıtım Videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K8ecN36Ffpc[/youtube]

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

 1. Avatar ibrahim halil karakus dedi ki:

  s.a veysel bey nasılsınız duvarınız cok guzel olmus işletme kısmında bunu hazırlarken o stres altında cok ta fark edememısım :))))

 2. bu teknoloji hızına maddi olarak yetişmek çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir