Canon Digital IXUS 80 IS Dijital Kamera

Uzun zamandır bir fotoğraf makinası almayı düşünüyordum. Aklımda bir DSLR makina vardı. Dünyanın DSLR’de bir numara olarak gördüğü Nikon’un D80 modelini almak kafamda vardı. Profesyonel olarak çalışmayı düşünüyordum. Hatta çektiğim fotoğrafları yayınlayacağım bir websitesi de hazırlayacaktım.

Blogumun ismini aldım bile. Ancak şuan için DSLR makina almaktan vaz geçtim, fakat almış olduğum fotoblogum.com domaini için bir tasarım hazırlamayı düşünüyorum. Çünkü bir kompakt makina harikası aldım diyebilirim.

Evet iyiler ile çalışmak prestij kazandırır benim için bir felsefe oldu diyebilirim. Kompakt makinada dünyanın en iyi narkası olan Canon’u tercih ettim. Ankara Mavi Bilgisayar’dan satın aldığım Canon’un IXUS 80 IS modelinden şuana kadar gayet memnunum.

http://sanalduvar.googlepages.com/canon-ixus-80-is.jpg

Mavi Bilgisayar, Vatan Bilgisayar ve Teknosa arasında yaklaşık 2.5 saatlik bir gezinti yaşadım. Ankara’yı bilenler vardır. Bu üç şikette aynı yerdeler sanırım Söğütözü beldesi idi. Makinaları yerinde görüp inceleme imkanı buldum. Çekim yapıp fotoğrafların bilgisayarda nasıl görünüt verdiğini görebildim. Mağzanın içinde yapılan çekimlerde gerçek ışığı kullanma imkanı olmuyor.

Peki neden DSLR değil de kompakt bir makina seçtim. Buna karar verme aşamasında etkileyici faktör olarak fiyat ve ergonomiklik oldu. Bir DSLR makina aldığınızda ekipmanlara yapacağınız ödemede cabası. Mesela D80 modelini yaklaşık 2000TL fiyatına Teknosa’dan alabilirsiniz. Üstelik her an yanınızda taşımak da zahmetli olacaktır. Tabiki elde edeceğiniz sonuçlar karşılaştırılamaz, fakat en azında kendimi bu hobide geliştirme aşamasında şimdilik bunu kullanmak benim için iyi olacak.

http://sanalduvar.googlepages.com/canon-digital-ixus-80-is.jpg

Makinada 3x ve 4x dijital zum bulunuyor, 2.5inç(6.35cm) ekrana sahip optik görünüt sabitleyici gibi özelliklere sahip olan IXUS 80 IS modeli klasik gümüş, pembe, çikolata ve karamel renkleri mevcut olan makinanın ayrıntılı olarak özelliklerini aşağıda inceleyebilirisiniz.

Sensör Tipi CCD
Çözünürlük 8.0Megapixel
Optik Zoom 3X
Dijital Zoom 4X
Bellek Kartı Desteği Secure Digital (SD)
Ekran TFT LCD 2.5
Flaş Var
Garanti Süresi 24Ay

Canon IXUS 80 IS – Motion Detection Teknolojisi
Canon, yeni Motion Detection (Hareket Tespit Edebilen) Teknolojisi ile fotoğraflardaki bulanıklık sorununa yenilikçi ve akılcı bir çözüm getiriyor. Motion Detection Teknolojisi High ISO Auto modunda aktif hale getirildiğinde Yüz Tanıma Teknolojisi, mevcut parlaklık değerleri ve çekimi yapılan nesne hareketleri gibi çeşitli bilgileri topluyor. Canon IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesi bu bilgileri topladıktan sonra nesne hareketini dengelemek için mevcut ISO 80 ve ISO 800 değerleri arasından en uygun minimum değeri belirliyor. Motion Detection algoritmalarının geni bilgi girdisi ve duyarlılığı Canon’un sisteminin görüntü üzerinde gereksiz yere noise oluşumlarına yer bırakmadan bulanıklık etkisini gidermesine olanak tanıyor.

Canon IXUS 80IS – Optik Görüntü Sabitleyici sistem
Yeni Canon Digital IXUS 80 IS kameranın lens kaydırma sistemine dayanan Optik Görüntü Sabitleme sistemi düşük noise değerlerine sahip fotoğraf üretilmesine olanak tanıyor. Sistem kamera sarsıntısının olumsuz etkisini dengelemek için ISO değerini yükseltmek yerine lens kaydırma tekniğini kullanıyor. Kameranın Motion Detection Teknolojisi görüntü sabitleme sistemi ile beraber bulanık fotoğraflara karşı çift etki sağlıyor.

Canon IXUS 80 – Yüz Tanıma Teknolojisi
Canon’un yeni modeline entegre etmiş olduğu Face Detection White Balance (Yüz Tanıma Beyaz Dengesi) ve Face Select & Track (Yüz Seçme & Takip) özellikleri kullanıcılara portre ve topluluk fotoğraflarının çekiminde oldukça kolaylık ve esneklik sağlıyor. Face Detection White Balance fonksiyonu daha önceki Yüz Tanıma teknolojisinde pozlama, netleme ve flaş değerlerinin ayarlanmasına ek olarak fotoğrafı oluşturan kare içerisindeki insan yüzlerinin beyaz ayarını da otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bunu sonucunda mevcut ortam ışığı ne koşullarda olursa olsun doğal ten tonlarında fotoğraflar elde edilebiliyor. Face Select & Track ise çerçeve içerisinde seçilen bir insan yüzünü takip ederek fotoğrafın çekim anında en uygun sonuçların elde edilmesine olanak tanıyor.

Canon Digital IXUS 80 IS – Kırmızı Göz giderme
Canon ‘un yeni modellerinde Kırmızı Göz Etkisini düzeltme fonksiyonu da geliştirilmiş. Canon Digital IXUS 80 IS (Canon SD1100 IS Digital Elph) dijital kamerada daha önce izleme modunda düzeltilebilen kırmızı göz etkisi artık fotoğraf çekim anında da giderilebiliyor. Kamera fotoğraflarda oluşan kırmızı göz etkilerini çekim anında otomatik olarak düzeltiyor.

Teknik Özellikler
8 Megapiksel CCD
Canon’a özgü DIGIC III ve iSAPS teknolojisi
Türkçe menü ile kolay kullanım
3x optik, 4x dijital ile birlikte toplam 12x zoom gücü
Dijital Tele Dönüştürücü ve Güvenli Zoom işlevleri
Kamera titremesini ve görüntü bulanıklığını ortadan kaldıran optik görüntü sabitleyici (IS)
9 noktalı AiAF ve tek noktadan netlik
İnsan çekimlerinde daha başarılı netlik için Yüz Tespiti AF/AE/FE işlevleri
Yüz Seçme ve Atlama özelliği
Daha doğru netlik için Hareket Tespiti Teknolojisi
İzleme sırasında kırmızı göz düzeltme özelliği
18 çekim modu, Renklerim fotoğraf efektleri
VGA ve LP video kayıt seçeneği
Sesli ve sürekli video çekim özelliği*
2.5 inç (6.35 cm) yüksek çözünürlüklü PureColor LCD ekran
Flaşsız iç mekan çekimlerinde ve düşük ışık koşulları altında mükemmel sonuçlar veren ISO 1600
Hızlı veri aktarımı için USB 2.0 Hi-speed bağlantısı
PictBridge ve Baskı / Paylaşım tuşu
Canon yazıcılarla direkt baskı imkanı
Dosya Formatı : Jpeg – Avi
Boyutlar : 86.8 x 54.8 x 22 mm
Ağırlık : 125 Gr
Hafıza : SD Bellek
Batarya : Li Ion NB-4L

Bu bilgiler Mavi Bilgisayar’ın buradaki sayfasından alınmıştır.

Yada Canon’un kendi sitesinin burasından bilgi edinebilirsiniz.

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir