Google Translate Artık Türkçe Destekte Veriyor!

Uzun bir süre önce hizmet vermeye başlayan Google Tranlate kullanıma ilk sunulduğundan buyana Türkçe destek vermiyordu. Haliye Türk internet kullanıcısı için Google’ın bu büyük hizmeti bir alam ifade etmiyordu. Artık Türkçe dil desteğini de bünyesine katan Google, uluslararası dil olarak kabul edilen İngilizce ile hizmet veren binlerce siteden İngilizce seviyesi iyi olmayan Türk kullanıcılarının yüzü güldürecek gibi görünüyor.

Şuan için 41 dilde destek veren Google Translate ile girdisini yaptığınız bir kelime veya cümlenin istediğiniz dildeki çevirisini alabilirsiniz. Sedece kelime ya da cümle çeivirisi ile kalmayan bu hizmet aynı zamanda çevirisini istediğiniz bir websitesinide kople çevirebiliyor. Sadece resim flash, jpg, png ve gif formatlarına bir uygulamada bulunamıyor.

http://sanalduvar.googlepages.com/googletranslateicerik.jpg

İsterseniz kendi sitenizin, diğer dillerde hizmet vermesini de sağlayabileceğiniz bir araç olarak kullanabiliyorsunuz. Google Translate bunun içinde bir bir Gadget hazırlamış. Kullanımı oldukça basit olan bu uygulama için web sitenizin hangi dilde hizmet verdiğini seçmeniz yeterli oluyor.

Çevirileri otomatik olarak yapmasından ötürü %100 verimli bir sonuç elde etmek mümkün değil. Ancak Google burada kullanıcının etkileşiminden faydalanarak uygun çeriviriyi kullancının düzenlemesine de müsade ediyor. Bunun için çevirinin üzerine gelip “Daha iyi bir çeviri önerin(Suggest a better translation)” seçeneğini kullanabiliyor.

İnternet kullanıcısına verdiği hizmetler ile bir dev olmayı gerçekten hak eden Google acaba iştelim sistemini ne zaman çıkaracak?

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir