Hayatı Mobil Yaşamak!

Şu sıralar mesleğimde başarı sağlamak için almış olduğum kusrdan ötürü SD(SanalDuvar) ile yeteri kadar ilgilenemez oldum. Fakat her fırsatta cep telefonum ile internette neler olup bittiğini takip etmeye çalışıyorum. Hayatı mobil yaşamak; bankanı, gazeteni, e-postalarını yanında taşımanın keyfini çıkarıyorum.

Tahmin ettiğim kadarıyla küçük bir kitlenin bu aşamada(cep telefonu ile) internet kullanığını düşünüyorum. Tahminlerimi sıralamak gerekirse, beni bu yönde düşünmeye sevk eden en büyük kriter Türkiye’de hala büyük bir çoğunluğunun cep telefonu interneti desteklememekte. Bunun sebebi olarak da birçok cep telefonu sahibi ikinci bir cep telefonuna sahip, çünkü öpetatörler arası konuşma tarifelerinden kaynaklanan ücretlendirmelerin hemen hemen henüz mantıklı bir hale getiriliyor olması.

Hal böyle olunca cep telefonlarında sadece konuşmak için olduğunu mantığı ile yaklaşan vatandaş çok fonkiyonlu pahalı telefonları tercih etmektense konuşma ve mesaj çekme özelliğinin var olması bir telefon için yeterli olduğu düşüncesi mantıklı geliyor.

Diğer bir konu ise insanımızın teknolojik yeniliklere karşı olan ilgisizliğini geldiğini düşünüyorum. Yurdum insanının geleneksel yolları tercih etmesi onu işlerini daha çabuk ve zahmetsizce halletmesini engelleyen belkide en büyük faktör.

http://sanalduvar.googlepages.com/hayatimabilyasamak.jpg

Özellikle banka hesaplarımın kontrolünde, haberleri takip etmede, facebook ve twitter durum güncellemelerimin çoğunu artık cep telefonumdan yapıyorum. Mobil teknolojinin sağladığı kolaylıkla açık konuşmak gerekirse mutlu oluyorum. Çünkü her kullanışımda dünden bugüne nerelere geldiğimizi görüyorum.

Telefonların modem olarak kullanılmasının henüz 3G teknolojisine geçilmemesi sebebi ile pek keyifli olduğunu söyleyemem. Çok mecbur kalmadıkça bu işlemi tercih etmiyorum. Çünkü operatörlerin yeterli teknolojik alt yapıyı sağlayamaması ile hız konusunda cazip değil hem de operatörlerin ücrelendirdiği internet paketlerinin, bilgisayar aracığılı ile interneti kullanmada yeterli olmuyor. Çünkü web sayfalarının boyutları dolayısıyla paketlerin kotaları kısa sürede doluyor. Bu sebeple telefonunuzdan wap.siteadı.com gibi siteleri tercih ederseniz böylelikle hazırlanmış olan tasarım sayesinde kotanızdan daha az harcamış olursunuz. Bu konuda SD(SanalDuvar) için de bir wap uyumlu tasarım hazırlamayı düşünüyorum. Eee gelişmelere ayak uydurmak gerekir. 🙂

Sonuç olarak sizlere tavsiyem sizde mobil hayatın sunduğu kolaylıkları keşfetmek için bir an önce internet destekli bir telefon sahibi olmanız. Çünkü internetin yanınızda olması size kolaylığın yanında zamanda kazandıracaktır.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir