Elimizde Pense, Hadi Canım Sen De!

Kimdir bu elinde kasayla gezenler? Her işi yapan bilgisayarcıları tanımayan yoktur. Elbet ben de onlardan biriyim. Gerçi bunu çoktandır biliyordum. Geçtiğimiz günlerde *teknik sohbet toplantılarına iştirak edebildiğim Faruk Çubukçu üstadımızın sunumu ve sohbetinden sonra kafama dank etti. Hemen ertesi gün küçük notlar çıkararak, web kaynaklarını tarayarak prosedürler yazmaya başladım.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görevli olduğum okullar ya da diğer eğitim kurumlarında, kâh webmaster, kâh sistem kuran, kâh öğretmen, kâh ağ kablolarını çakan olarak her işi yaparım insanıyım! Hangimiz böyle değil ki! Ancak büyük ve kurumsallığı kökleşmiş kurumlarda prensipleri, stratejileri, prosedürleri hatta dünya standartları (ITIL, COBIT, vb.) olan bilişim teknolojisi yönetimi anlayışı var.  Bu standartlara uyan ya da kendine göre belirli kurallar belirleyen kurumlarda bilgi işlem çalışanlarının görevlerinin ayrı olduğunu öğrendim, ağ kablolaması için ayrı, yedekleme ve geri yükleme için ayrı kişiler gibi. Şahsen benim için şaşırtıcı, bizim sloganımız; “elimizde pense hadi canım sen de” malum:).

Okulumda yaptığım işlerle ilgili bilgi işlem prosedürleri için taslak çıkarmaya başladığımda, birçok konuda aslında düzensizliğimi fark ettim. Dünya standartlarında bilgi işlem yönetimimiz olmayacak olsa da 900 öğrencili bir okul için iş görür, geleceğe bakar, tutarlı prosedürler taslağımdan bazı konu başlıkları şöyle;

•    Rutin yedekleme işlemleri
•    Uzaktan yardım yönergesi ve program seçimi
•    Ücretsiz ve ücretli yazılım seçimleri ve lisanslamaları
•    Bulut bilişim imkanlarından yararlanma durumuna karar verme
•    Kablosuz ağ güvenliği
•    Tüm yerel ağ trafiğinin izlenmesi, loglanması ve haritalanması
•    E-posta trafiğinin yönetimi ve yedeklenmesi,
•    Ortak yazıcı kullanımları
•    Felaket senaryoları üretimi ve ek önlemler
•    Kurum çalışanlarının kurum bt prosedürleri hakkında bilgilendirilmesi
•    Kurum çalışanlarına etkili bilişim teknolojisi kullanım eğitimleri
•    Öğrenciler ve Öğretmenler için BT Destekli Eğitim stratejilerinin belirlenmesi

Sözün özü şudur ki; bu kadar laf gevelememin sebebi, okuyanların da standartlardan haberdar olmaları ve bilgi işlem çalışanlarının “her işi yapanlar” olarak görülmelerinin yanlış olduğuna vurgu yapmaktır. Bilişim dünyasında yer alanların farklı uzmanlıkları vardır ve bu uçsuz bucaksız dünyada her konuda iyi olmak çok zordur. İyi yazılımcı program yazar, iyi güvenlikçi ağı korur, iyi teknisyen donanımları ayakta tutar verimliliği artırır, iyi bilişim öğretmeni etkili ve güvenli bilişime ışık tutar.
Elinde kasa gezen tüm arkadaşlarımıza selamlar.

*Teknik Sohbet Toplantıları -Faruk Çubukçu Eğitim Merkezi

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir