Neden Samsung Galaxy S? Neden iPhone 4 Değil?

En iyilerden olduğu bilinen akıl telefonlardan Samsung Galaxy S ile iPhone 4’ü karşılaştırdım ve bir sonuca vardım. Sanırım başlıktan da anlaşılacağı gibi Galaxy S’i neden tercih ettiğimi iPhone’un olumsuzları ile irdeleyip sizlerle paylaşacağım. Ayrıca ilk defa bir akıllı telefona sahip olmanın hayatımızı nasıl kolaylaştırdığı ve eğlendirdiğini sizlere mümkün oldukça aktarmaya çalışacağım. Sözlerime başlamadan önce bu hani derler ya “Yaşaman gerek abi!” işte öyle bir şey olduğunu belirtmem gerek.

Neden iPhone Değil?

Başta iPhone 4 almak için kendini listeye yazdıranlardan biriyim. Çünkü bir akıllı telefon alacaktım ve bunun son versiyonlardan biri olmasını istiyordum. Listeye alınmış olmama rağmen arayan sonran olmadı. Sebebi ise sanırım bayiiye telefonla kayıt yaptırmam idi diye düşünüyorum. Sonuç itibariyle satıcı kendini düşünmesi gayet tabii. Gelen müşteriye hemen satmak varken neden benimle uğraşsın diye düşünülebilir.

Ama beni aramamaları gayet iyi oldu çünkü bu sayede biraz daha araştırma imkanı yakalamış oldum. iPhone 4’ün ve genel olarak iPhone sisteminin yetersizlikleri ve olumsuzluklarını inceledim. Bunlar neler;

 • 1500 TL’nin üzerinde  bir ücret ile alınan iPhone 4’ün görüntülü görüşme yeteneğinin sadece yine iPhone 4 ile yapabilmesini büyük bir saçmalık olarak görmek sanırım gayet normal bir durum.
 • Yazılımda bile özgülük istenirken iPhone kullanıcısı App Store’a çok iyi bir şekilde kitliyor.
 • Bilgisayardan dosya ve veri aktarımını sadece iTunes programı bilgisayarınıza yüklü ise yapabiliyorsunuz.
 • Bluetooth ile veri aktarımını yine sadece iPhone’lar arası yapabiliyorsunuz.
 • App Store’dan satın almak istediğiniz bir uygulamayı deneme imkanı bulamıyorsunuz.
 • Karşılaşılan arızalarda veya pil ömrünü tamamladığında sanırım yine büyük paralar ödemeniz gerekecek. Çünkü pili çıkartma yetkiniz yok.
 • Hafıza kapasitesi olarak belirli seçenekler mevcut. Size ya  fazla gelecek ya da az gelecek. (Fazla mal göz çıkarmaz diyenler, daha fazla ücret ödeyebilirler tabi)

Bunlar kendi adıma iPhone’dan vazgeçmek için yeterli sebepler. Özellikle o kadar para verip de nasıl olurda sevdiklerimi görmek adına görüntülü görüşme yapma imkanımı kısıtlar anlam veremiyorum.

Peki Neden Samsung Galaxy S?

Öncelikle şuan 3 telefonum var 3’ü de Samsung marka! Sanırım bu Samsung’un kalitesinden memnun kalmamdan kaynaklandığını göstermek için çok açık bir sebep.

Tercihimin Galaxy S’den yana olmasının sebebi YouTube’da da araştırdığınızda iPhone 4’ün mübadili Galaxy S olarak görünüyor. Beni etkileyen diğer etken ise Google’ın alt yapısı ile desteklenmiş olması. Android sistem ile dünya devi yazılım şirketi Google’ın özelliklerini sorunsuz olarak kullanabilme imkanı sunuyor. Burada hemen eklemem gereken şey; Türkiye’de bazı özellikler henüz aktif değil! Bundan bahsedeceğim!

Yukarıda iPhone 4’ü neden tercih etmeyişimin sebeplerini sıraladım. İşte oradan yola çıkarak Samsung Galaxy S’in artı yönlerini sizlere göstermek istedim. O maddelerde bahsetmiş olduğum olumsuzlukların aksileri Galaxy S’de mevcut. Ancak her gülün bir ya da birkaç dikeni vardır tabi!

Samsun Galaxy S’in Eksikleri!

Kullanmaya başladığım günden beri gayet memnun olduğumu dile getirmek isterim fakat, bazı eksikler mevcut. Bunlardan bahsetmek gerekirse, donanımsal olarak; kamera da flash özelliğinin bulunmaması açıkçası iPhone 4’ karşısında eziklik olarak görülebilir. Samsung neden böyle bir hata yapmış buna anlam veremedim.

Neyse gelelim asıl soruna! Samsung Galaxy S ile Android sistemini kullanmakta. Google gibi bir şirketin desteği ile başarılı bir yazılım olduğu garanti.

Fakat, Türk kullanıcılar için Android sistem şimdilik pek iç açıcı gibi durmuyor. Neden mi?

Çünkü Türkiye’den Android uygulamaları kullanmak için Google’ın yönetiminde olan Android Market’ten faydalanmak Türk kullanıcılar için imkansız. 100.000’i aştığı belirtilen uygulama sayısının Galaxy S’in Türk kullanıcısı için şimdilik tam anlamı ile bir ifade etmemekte.

Ancak Samsung’un Türkiye biriminde yetkili bir arkadaşımın belirtmesine göre Google ile bu konuda kendisinin görüştüğünü ve bunun içerik uygunluğunun henüz kontrol edilmediği gibi açıklamalardan bahsetti. (Ömer SUNER)

Bu konunun aşılacağını düşünüyorum.

Sonuç!

Ben bir Samsung kullanıcısı olarak Android sistemi Galaxy S ile kullanmaktan memnununum. Göbeğimin Steve Jobs’a bağlı olmamasının da ayrı bir mutluluğu var tabi. Eee elini kaptıran kolundan olacağını da bilmeli! Düşüncelerim bu yönde sizde kararınızı verin ve bir akıllı telefon sahibi olun, hayatınıza renk katın!

Aşağıda karşılaştırma videosunu izleyebilirsiniz.

1. Bölüm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vjPxNadNm8M[/youtube]

2.Bölüm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jF5u4TDBkWE[/youtube]

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

8 Yorum

 1. Zeynep dedi ki:

  Galaxy S yada Iphone 4 arasında gerçekten çok kalmıştım çok iyi oldu galaxy almayı düşünüyorum…

 2. ela deniz dedi ki:

  kesinlike katilmiyorum bnm arkadasimda ipone 4 var bnde ise note 2 bnmle zorla kalite kontrol yapicak tmm dedm ve kesinlikle kamerada samsung a laf yok gayet guzel filasida var kesinlikle iphone4 le veya iphone markasiyla samsung markasi bir araya gelemez bnim icin a+ kalite samsung eger telefon alicak saniz kamera ozelliginden baslamanizi tercih ederim tesekkurler samsung

 3. Tamer ERATİK dedi ki:

  aslında bakınca ikisi için de acele ediyoruz gibi geliyor:/ Daha alt yapıları yok.%80 özelliğini kullanamıyorsun telefonun.Bir özelliğini açabilmek için on takla atıyorsun.Bu da taşıma suyla değirmen döndürme işlerine benziyor.

  • sanalduvar dedi ki:

   @Tamer
   Aslında android yapısı olması sebebi ile galaxy s şanslı, daha 2-3 önce telefonum sürüm yükseltmesi ile ses komutu ile google da arama yapabiliyorum ya da google maps üzerinde yine aramayı sesle komut şeklinde yapabiliyorum. Bu hızlı güncellemeler sayesinde zaten telefona alışırken yeni özellikler için sürüm haberini Kies ara platform ile alıyorsunuz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir