SanalDuvar Tema Galeri Açıldı ve Dahası!

Evet daha önceki yazımda da bundan bahsetmiştim. WordPress ve Joomla 1.5 için tarafımdan Türkçeleştirilmiş temaları yayınlayacağım bir galeri açtım. Ancak WordPress ve Joomla sisteminin farklı oluşundan dolayı şimdilik sadece WordPress temalarına yer vereceğim. 

Yani bir çeşit beta olarak adlandırılabilir. Burada özellikle tarafımdan ençok beğenilen temalara yer vereceğim.
Şuan için sadece WordPress temalarına yer verdiğim galerinin alt yapısı WordPress 2.6 sürümü ile destekleniyor. Bu sayede 2.6 sürümünü de test etme olasılığı buldum ve gördüğüm kadarıyla WordPress geliştiricileri 2.6 sürümü ile kurulum klasörünün boyutu büyütülmüş. WordPress 2.6 sürümünü .zip’li dosya olarak indirdiğimde yaklaşık olarak 1.5Mb boyutu var iken .zipten çıkardıktan sonra 4.36Mb boyutuna çıkıyor.

Geçmişte özellikle küçük boyutlarda dosyalarla kurulumu ile dikkatimi çeken WordPress artık her yeni sürümü ile yeni özellikleri ile de boyutunu doğal olarak şişiriyor. Yoksa WordPress Joomla gibi olma yoluna mı gidiyor. Sonuçta Joomla portal bir sistem olduğu için ihtiyaç duyduğu özellikler itibariyle boyutuda büyük.

Neyse WordPress’in 2.6 sürümü ile kurmuş olduğum http://tema.sanalduvar.com adresindeki galeri için WordPress kurulumu tamamlandığı andan itibaren temaların ve eklentilerin bulunduğu menülerde otomatik olarak yeni seçenekler bulunuyor. Mesela tema bölümünde 4 sayfa kadar otomatik yeni temalar geliyor, ancak haliyle İngilizce olarak. Eklentiler sekmesinde ise yeni eklentiler mevcut.
Fakat bunları görebilmek için blogunu hotsunuza kurmanız gerekiyor. Yani bilgisayarımda oluşturduğum sanal severa kurduğumda görme imkanım olmuyor. Sanki host hesabımıza WordPress’i kurarken otomatik olarak bu eklerde başka bir yerden yükleniyor. Haliyle gelen bu yeni temalar boyutu şişiriyor olmalı, aslında buna bakmadım fakat ftp ile galeri için düzenlediğim yeni temanın dosyalarını atmak için temalar klasörüne girdiğimde gereğinden fazla tema ile karşılaştım yani bu da demek oluyor ki WordPress 2.6 sürümünü kurarken başka bir adresten ekler otomatik olarak yükleniyor. Çünkü kurulum klasörlerinde bu temalardan eser yok, sadece her zamanki gibi “default” ve “classic” temaları görünüyor.
Gereksiz şişirmeden kurtulmak için sadece işime yarayacak galeri temamı ve “default” temasını bırakmayı tercih ettim.
WordPress 2.6 sürümünden edindiğim tecrübeler şuan için bu kadar. Bu arada Türkçe tema galerim umarım faydalı olur.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

4 Responses

 1. Avatar amanhem dedi ki:

  yeni galeriniz hayırlı olsun

  temalarınıza baktım ve en çok beğendiğim tema WP Vista teması oldu, bunun bir de blogger için uyarlanmış olanını yapabilirmisiniz?

 2. Avatar EgitimTUBE dedi ki:

  Şimdi baktım çok güzel olmuş benim gibi tema merakı olanlara bire bir bu arada temalarda 10 numara hani

  Kolay Gelsin

 3. Avatar henster dedi ki:

  Hayırlı olsun veysel. Özellikle Ultimate temasını çok beğendim. Tema arayışı içinde olanlara tavsiye ederim.

 4. Avatar SNaRe dedi ki:

  Hayırlı olsun galeri siten. önerilerimi yapmıştım sana dikkat alırsın herhalde 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir