WordPress’te Günleri ve Ayları Türkçeleştirmek!

Sürekli yenilenen sürümlerinin hızına artık yetişilemiyor. Artık kullanıcılarının bir çoğunun İngilizce WordPress kullandıklarını düşünüyorum. Çünkü yeni çıkan bir WordPress sürümünü Türkçeleştirdiğimizde yeni bir WordPress sürümü çıkıyor 🙂 İngilizce kullanılan bir WordPress’in, kullanılan temanın Türkçe olması

 blog ziyaretçileri için yeterlidir. Yani İngilizce mi yoksa Türkçe mi bir WordPress kullanıldığı ziyaretçi tarafından bilinmesi zordur. Neden zordur diyorum; çünkü WordPress temalarında kullanılan tarih çağırma kodu, tarihi WordPress’in alt yapısındaki dosyadan çağırır.

Ne demek bu? Bu şu demek temadaki kod tarihi WordPress hangi dil ile yazılmış ise ona göre çağıracaktır. Bunun için temanın Türkçe olması yeterli olmayacaktır. Bu değişikliği “wp-include” klasöründeki “locale.php” dosyasındaki değişiklik ile mümkün kılabilirsiniz. Bu dosyayı bir editör ile açtığınızda, İngilizce bir WordPress için ingilizce günler ve ayların yazılıdığını ve kısatılmış gösterimlerinin de yazıldığını göreceksiniz.

Evet eğer kullandığınız Türkçe temada tarihlerin ingilizce olarak gösterilmesini istemiyorsanız. Bunların Türkçe karşılığını yazmanız gerekiyor. Yada aşağıda düzenlemiş olduğum dosyayı bu dosya ile değiştirerek işleminizi tamamlamış olursunuz.

locale.php

http://sanalduvardosyalar.googlepages.com/indir.png

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

  1. Avatar aşk sözleri dedi ki:

    Benimde işime yaradı. Sağolun

  2. Avatar susmayiz dedi ki:

    paylasım ıcın tesekkurler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir