3D Yazıcılarla Silah Üretimi Mümkün mü?

silah

3d yazıcılar dediğimizde aklınıza hemen özel bir amaçla işlenmiş plastik modelleri getirebilirsiniz. 3D yazıcıyla yapılmış silah dediğimizde de bu plastiklerin gerçek silahların birebir kopyası şeklinde yapılarak bir silah elde edilmeye çalışıldığı fikrini elde etmeniz isabetli bir karar olacaktır. 3D silahların malzemesi plastik olduğundan bizim metal silahlarla arasında doğal olarak farklılıklar oluşmaktadır.

silah-parcaİnternette dolaşırken istediğiniz ateşli ağır yada hafif silahın, tabancanın parçalarına hatta ve hatta bu parçaların milimetresine kadar ayrıntılı bilgisine ulaşmanız mümkündür. Bu bilgilerin 3 boyutlu ortamda  tasarlanması sonrasında da sert plastik işleyebilen 3D yazıcılarla parça parça üretilmesi de mümkündür. Plastiği sizin emrinize veren bu teknolojinin yeryüzünde var olan her şeyin bir plastik kopyasını yapma kudretini elinize verdiğinin farkındasınızdır. Plastik silah (sadece tabanca olarak düşünmeyelim) üretilmesiyle bildiğimiz güvenlik önlemlerimiz altüst olacak.

Bizim bildiğimiz anlamdaki silahlar ve tabancalar genelde ateşli silahlar grubunda yer alırlar. Ateşli silahlar ise kimyasal bir tepkime sonucu (barut yada özel üretilmiş kimyasal) yüksek basınçla patlar. Krom kaplı metal yada çelik namlu içinde patlarsa bir sorun yoktur. Sadece ısınma meydana getirir. Ancak bir plastik içinde bunu denerseniz sonuçları çok kötü olacaktır. Bir plastik namlu içinde; bakır, kurşun ya da çelik çekirdekli mermi atan silahlar şuan için mümkün değildir hatta hayaldir demek isterdim ancak o zaman bu yazıyı yazmam için bir sebebim olmazdı. İşte herkesin evinde bir silah yapabileceği gerçeğini gösteren o görüntüler.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5a3Y-c330jc[/youtube]

Plastik namlulu silah size bu videodan sonra bile imkansız gibi geliyorsa, bu plastik silahlara çelik namlu takıldığını düşünün. Herhalde artık ciddi bir olaydan bahsettiğimizi kabul etmişsinizdir. Şimdi bir adım daha ileri giderek bu teknolojinin bir yazıcı gibi bilgisayar yanında durduğunu düşünün. Hatta 3D yazıcı yanında muhtemelen silahlı bilgisayar oyunları oynayan çocuğunuzu… Bilinçsiz kullanılacak her teknoloji gibi bu da kanınızı donduracak nitelikte bir buluş. Tek iyi tarafı bu teknolojiyi evlerimize sokmamız için daha bolca vaktimiz var.

Bizim bu yazıda  dikkat çekmek istediğimiz asıl konu çocuklar değil yetişkinlerdir. Artık sade bir vatandaşın bile 3D yazıcı teknolojisiyle bir silah cephaneliği üretebilecek konuma geleceği gerçeğidir. Ev yapımı piston mantığıyla yapılacak bir silahın öldürücü etkiye ulaşmasını şahsen ben beklemiyorum ancak özel üretim mermilerin de yapılmayacağını söyleyemeyiz. Demek istediğim husus patlayıcı özelliği azaltılmış içinde metalik bileşen bulunmayan plastik mermilerdir. Kimyacı birinin parlak dehasını bekleyen bu küçük adımdan sonra sınırsız mühimmat, özgün silahları olan bölgesel çete yada güçlerin çevremizde rahatlıkla kurulabileceğini iddia ediyorum.

%100 plastikten yapılan silahların üretilmesiyle gelecekte bizi bölgesel çteciliğin yanında bakın daha neler bekliyor.

silahlar1

%100 PLASTİK SİLAHLAR İLE MANYETİK DEDEKTÖRLER ETKİSİZ HALE GELECEK

  • Hava alanları, iş yerleri, devlet daireleri, plazalar, alışveriş merkezi  gibi yerlerin girişlerinde kurulan metale duyarlı algılayıcılar çöpe atılmak zorunda kalacaktır.
  • Uçak kaçırma, suikast gibi olaylarda artış ihtimali yüksektir.
  • Öldürmek için ateşlenen silahlardan balistik raporu almak mümkün değildir. Yani cinayeti işleyen silah asla tespit edilemeyecektir.
  • Bölücü grupların, toplumsal olaylarda kendi yaptıkları silahları kolluk kuvvetlerine (zabıta, polis, jandarma, asker) karşı kullanmaları ihtimali yükselmektedir.
  • Terörle mücadelede PKK’nın plastik mayın kullanması ve askerimizin kullandığı metale karşı duyarlı olan dedektörlerin işlevsilliğini yitirmesi beklenmektedir.

2014 Ocak ayı başında emniyet müdürlüğü ülke geneline bir tebligat yayınladı. Emniyette 3D silah alarmı başlığıyla ulusal medyada da yer alan bu haber kolluk kuvvetlerimizin aslında dünya teknolojisini yakından takip ettiğinin bir göstergesi. Şuan için hava alanlarında olmasa da devlet kademesinde plastik silahlara karşı güvenlik tedbirlerinin arttığını düşünüyorum.

EVİMİZDE BÖYLE BİR ALET VARKEN NE KADAR GÜVENDEYİZ

hava-limani-kapiTeknolojiyi bir düşman olarak görmek istersek yukarıda anlattığım kötü senaryolar sizi şimdiden 3d yazıcılara düşman etmiş olabilir. Çocuğunuzun sizden habersiz böyle bişey yapabileceği bile aklınıza gelmiş olabilir. Artık bu yazıyı geride bıraktığınıza göre lütfen kötü düşünmeyi de bırakın. Çizilebilecek en kötü senaryoları geride bıraktığımıza göre bir sonraki yazılarımızda bu teknolojinin hayatımıza getireceği kolaylıklardan.
Kim bilir belki bulunacak yeni bir kontrol yöntemiyle hava alanlarında metaller yüzünden ayakkabısız, kemersiz dolaşma palyaçoluğundan da artık kurtulabiliriz.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir