Eğitimde Tablet Dönemi Başlıyor

2011-2012 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde 17 ilde pilot uygulama başladı. Öğrencilerin heyecanla beklediği günler başladı. Tablet bilgisayarlar dağıtımı başladı, etkileşimli tahtalar pilot okullara ulaştı. Öğretmen eğitimleri başladı ve devam ediyor.

Yeni eğitim öğretim anlayışı öğrenciyi merkeze alıyor. Öğrencinin aktif olduğu, öğrenme etkinliklerinde lider olduğu, öğretmenin ise rehber konumunda olduğu yeni öğretim sisteminde teknolojinin eğitimde etkin kullanımı da öğretim kalitesini olumlu yönde etkiliyor.  Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu günlük hayatında bilişim teknolojilerini iletişim, eğlence ve geliştirme amaçlı olarak zaten kullanıyorlar. Çocuklarımızın dilinden konuşabilmek, onlar gibi düşünebilmek için onlar kadar olmasa da empati kurabilecek kadar bilişim teknolojilerinden, sosyal ağlardan anlamak gerekiyor.

Ayrıca “şimdiki çocuklar da bilgisayarı çok iyi biliyor” değiller! İşlerine yarayan kadarını çok iyi öğreniyorlar ancak, bilişimi kullanarak diğer disiplinler eğitimi konusunda zayıf kalıyorlar. Eğer facebook bir okul olsaydı ve her paylaşım bir ders olsaydı, ne bilim adamlarımız vardı hem de kısa sürede!

Öğrencilerimizi olduğu kadar öğretmenlerimizi de tabletlere alıştırmak, onunla öğrenmeyi etkili kılmak için bilgi vermek, somut örnekler sunmak gerekiyor. Öğretmenlerimizin tabletler ve etkileşimli tahtalarla birlikte hala eski öğretim tekniklerini düşünmek mümkün görünmüyor.

Bilgisayar destekli eğitimde yeni ve dünyanın en büyük teknoloji destekli eğitim hamlesi, hepimize yeni ufuklar açacak, yepyeni deneyimler kazandıracak gibi. Ülkemiz milli eğitim sistemimiz için iyi olmasını diliyorum.

Aşağıda öğrenci tabletleri ile ilgili bazı teknik özellikler var. Tüm öğrencilerimize şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullansınlar…

Mutlu günler dilerim.

İşletim Sistemi

İşletim Sistemi : Android
Android Versiyonu : 2.3 (Gingerbread)

Ekran

Ekran Boyutu : 16:9 geniş ekran, 8,9 inch
Ekran Çözünürlüğü : 1280*768 pixel
IPS LCD Teknolojisi : Her Açıdan Mükemmel Görüntü
Parlaklık : 380nit
Dokunmatik Ekran : 5 Nokta Kapasitif Dokunmatik Ekran

Hafıza

RAM : 512MB
Harici Kart Tipi : Micro SD
Harici Kart Desteği : 32GB’a kadar

İşlemci

Tipi : Cortex A8
Saat Hızı : 1Ghz

Bağlantılar

Bağlantılar : Bluetooth, Wifi
Wifi Desteği : 802.11 b, 802.11 g, 802.11 n

Multi Media

Multi Media Desteği : MP3, MPEG4, WAV, AAC, WMA, WMV, ASF, AVI, MKV, 3GP, Jpeg, Png, Bmp, Gif
Kulaklık Jakı : 3,5mm
Dolby Sound Ses Sistemi : Var

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

3 Responses

  1. Avatar Girişimcilik dedi ki:

    Bilgisayar destekli eğitimde yeni ve dünyanın en büyük teknoloji destekli eğitim hamlesi, hepimize yeni ufuklar açacak, yepyeni deneyimler kazandıracak gibi. Ülkemiz milli eğitim sistemimiz için iyi olmasını diliyorum.

  2. Avatar vizyontyech dedi ki:

    yeni çocuklar çok şanslı bizim zamanımızda böyle şeyler nerde

  3. Avatar yemek tarifleri dedi ki:

    tablet rahat güzel olabilir, fakat bunun altında bir rant olduğunu düşünüyorum. bir öğrenci bir kitabı bir yıl sorunsuz kullanabiliyor çizilse, yırtılsa da. tabletin arıza yapma ihtimali yüksek dolayısıyla servise gidecek ve birileri bu şekilde yine para kazanacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir