Google amca söyle bana, var mı benden güzeli bu civarda?

Yine bir yaz mevsimi tam önümüzde duruyor. Önümüzdeki 2 aylık sürede bildiklerimi değerlendirmek amacı ile internet üzerinden bilişim hizmetleri çerçevesinde bir oluşum yapayım (mı) diye düşünüyorum!

Adı “bilişim” mi olsun, “web” mi olsun, “tasarım” mı olsu ona daha karar veremedim. Ama yaşadığım çevreyi hedefleyeceğim kesin. Neden yaşadığım çevre? Çünkü hedefimi gerçekçi belirlemek istiyorum.

Google arama motoru olarak değil artık internete çıkış kapımız olarak görev yapıyor. Ve çok nadir de olsa google sunucuları anlık yanıt veremediklerinde, “aaa Ayten baak! İnternerneeet gittiii…” gibi gereksiz yorumlar oluyor. Ya da misafirliğe gidildiğinde, ev sahibi eğer açılış sayfasına konusunda ketumsa, “Ahmet abi, senin makinede internete girilmiyo herhal, baksana beyaz bi’sayfa görünüyo!..” gibi bir durumla da karşılaşılabilir. Şimdi, bu sayfada okuyuculara internetin çalışma prensibinden bahsedecek kadar yazlık modda değilim.

Benim üzerinde duracağım, SEO konusunda (Türkçe meali; google başta olmak üzere internet arama motorlarında ön sıralarda yer alma sanatı) başarılı olmak. Arama motorlarına kendinizi sevdirmenin yolunu anlatan o kadar çok “seo” anahtar kelimeli blog, site, vs. var ki! SEO konusu ile ilgilinenler bunların birçoğunu zaten ezbere biliyordur.

Yerel hedefler belirlemek: Kendi girişim düşüncemden yola çıkarak, sadece bulunduğunuz coğrafyayı, kenti hedefleyin. “Web tasarımı” cümlesini ilk sıralarda çıkarmak gibi bir ütopyam olamaz –ki sizin de olmasın! – , “İzmir Web Tasarımı” denemesi yapsam da bunun için kısmen google amcaya reklam vermem gerektiğini ve aylarca çok çalışmam gerektiğini bilirim. Ama bulunduğum ilçeyi hedef aldığımda; “Çiğli Web Tasarım” rakiplerimi de azatlım sonunda. Birkaç aylık, günde 15-20 dakikamı ayırarak ilk onda görünmem muhtemel. Tabi klasik SEO taktiklerinin de birçoğunu uygulamalısınız.

Google amcanın raporlarını kullanın: Google Adwords kullanıcıları tarafından ulaşılabilen Raporlar ve Araçlar menüsünden Anahtar Kelime Aracı gerçekten mucizevî. Kelime ya da kelime gruplarının tahmini kaç kez arandığını, diğer benzer kelime kombinasyonlarını gösteren bir rapor sunuyor, “meta keywords” için ufukları yakın ediyor.

Muhtemelen, önümüzdeki 10 günlük sürede alan adının ne olacağına karar vereceğim ve onun üzerine iki ay emek sarf edeceğim. Bu arada merak edenler için, web sitesi rakip sayım 5. İki ay içinde umuyorum google amcada en kötü ihtimalle 6.sırada yer alacağım.

Sanalduvar’ın da PageRank değeri derecesi 6 olmuş. Tekrar tebrik ediyorum, Veysel bey belki benim minik girişimimde backlink verir, ne dersiniz? 🙂

 

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

  1. Avatar SEO dedi ki:

    Güzel bir konu arama hacmi olarak “Çiğli Web Tasarım” kelimeniz neredeyse hiç aranmayacak gibi derler ya büyük oyna büyük kazan die 🙂 bence siz web tasarımı kelimesinde başlayın derim o kelimede zaten çıkarsınız ufak tefek şeylerle.

  2. Veysel Veysel dedi ki:

    Olcay, tasarımlarını bekliyorum sabırsızlıkla! Yazında SEO’dan bahsetmişsin fakat sosyal ağlar; Facebook ve Twitter’da paylaşmamışsın. Lütfen yandaki butonları kullanalım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir