Google.com.tr’ye Tıklayınca Reklamlı Bir Sayfa Açıldı!

google-reklamlı-sayfaEvet başlıktaki aynen oldu! Google.com.tr’ye tıklayınca bildiğimiz google sayfası yerine klasikleşmiş “bilemem kaçıncı üyesiniz hediye kazandınız” reklamlarından biri ile karşılaşıp duruyordu. Duruyordu diyorum çünkü olanlar kardeşimin bilgisayarında gerçekleşti. Tabi bu konuda benden yardım istedi, bende elleri sıvadım ve parmaklara kuvvet deyip işe koyuldum. Önce bilindik yöntemlerle olayı çözmeye çalıştım. İnternet seçeneklerinden geçmişi temizleme, gelişmiş ayarları varsayılan yapma falan denedim ama olayın sandığım kadar kolay olmadığını gördüm. Çünkü burada giriş sayfasını değiştirme bölümüne müdahale edemiyordum. Sebebi ise kilitlenmiş olması idi. Anlaşılan bilgisayara bir şeyler bulaşmış ve buraya müdahale etmemi istemiyor. Biraz daha profesyonel yöntemler kullanılmasını anladıktan sonra işe üstadına sorarak başlamanın daha doğru olacağını düşündüm; Google Amca.

Beni en çok düşündüren ise arama çubuğuna google.com.tr yazmasına rağmen başka bir sayfa görüntüleniyor. Aslında düşündüm de güzel bir olaymış bu 🙂 Sanki google’ın domainini satın almış gibi 😛 Neyse bu başlıkla istediğim sonuca pek ulaşamadım ama yine de benzer şeyler vardı. Ama kesin bir çözüm bulamadım. Bu olaya neyin sorun olabileceğini araştırmakla devam ettim. Sonuç olarak bu gibi sorunlar spybot’larla oluyormuş. Eee başa gelmeden bilinmezmiş. Şimdi olayı iyice tecrübe ettim 🙂

spybot search & destroy

Bu gibi soruna Spybot Search & Destroy adlı program tam anlamı ile cevap veriyor. Programı kurup “Problemleri Ara” dediğinizde mevcut sorunları karşınıza çıkaracak, düzelt dediğinizde artık sorunlar çözülmüş olacak. Kullanımı bu kadar kolay olan program sizi casus yazılımlara karşı koruyacak. İstenmeden açılan cinsel içerikli sitelerden ve çıldırtan reklamlardan bu sayede kurtulmuş olacaksınız. Üstelik ücretsiz olup Türkçe sürümü de mevcut olan bu yazılımı buradaki sayfasından ya da buradan indirebilirsiniz.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

You may also like...

4 Responses

  1. Avatar scö dedi ki:

    Bilmedik sitelere girmemek lazım…

  2. Avatar Blograf.net dedi ki:

    Teşekkür ederim aynı olay iki gündür başımı ağrıtıyordu.Sonunda sizin sitede çözümü buldum sağol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.