İnternete Türk İmzası İle Yeni Bir Proje: Marro.ws

Her geçen gün genişleyen internet ağında genç projeciler ile birlikte Türkiye’nin de artık küçümsenmez ölçüde yeniliklere imza attığı görülüyor. Web2 ile birlikte gelen internet etkileşiminin bir parçası olan Delicious sisteminin gelişmişini ortaya koyan Aykut Karaalioğlu ve ortağı Next’09 Konferansında projeleri Marro.ws’yi tanıttılar.

Kensidi ile görüştüğüm(özellikle MSN ve Facebook’ta) bir arkadaşım olan Aykut bu projeden beni kendisi haberdar etti. Sınır tanımaz projelere yer verilmeye başlayan bu sayısal dünyada artık yer edinmeye çalışanların sayısı artan ivme ile çoğalmakta.

http://sanalduvar.googlepages.com/marro-ws-logo.PNG

Delicious gibi bir sistemin eksiklerini görüp bunların üzerine gelen bir proje olan Marro.ws akıl mimarları tarafından(birinici ağızdan) şöyle tanımlanıyor;

“Kullanıcıların bir kere ulaştığı içeriğe, tekrar, aynı şekilde ve çok daha kolay ulaşabilmesi” düşüncesiyle ortaya çıkan bir sistem olan Marro.ws’un kullanıcıları, bir sayfadaki en önemli içeriği seçili hale getirip sağ tıklayarak, içeriği kendi hesaplarında tutabiliyor. 

Marro.ws’un amacını tek cümle ile özetlemek gerekir ise “Sizler için gerekli bilgileri saklamak ve dünyanın her yerinde bu bilgiyi istenilen formatta (PDF, HTML, TXT, DOC) tekrar erişilebilir halde sunmak.”

Böyle bir projeyi Next etkinliklerinde Türkler adına tanıtıp, internet dünyasına bir imza atan arkadaşım Aykut ve ortağına sossuz teşekkürler.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

1 Response

  1. Avatar KaraSancak dedi ki:

    Bunun yabancı versiyonu da var : clipclip.com belki özenmişlerdir 🙂 😛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir