İnternetin 10 Büyük İsmi

İnternetİnternete bağlandığınız andan itibaren %99 ihtimalle(bana göre) aşağıda belirteceğim kişiler internetteki ürünler ile herhangi bir şekilde bağlantı kuruyorsunuzdur. Ya araştırma yapmak ya arkadaşınıza mesaj göndermek ya da alış-veriş yapmak için ziyaret ettiğiniz (bunun yanında burada yazmama yardımcı olan WordPress alt yağısını sağlayan şahıs) dünyada ismini ön plana çıkarmış sitelerin kurucularından kısaca bahsedeceğim. Aşağıda yapmış olduğum sıralama rastgele olup herhangi bir önceliğe dayanmamaktadır.

Belki sizde bir gün bunlardan biri olabilirsiniz 🙂

1. Larry Page and Sergey Brin (Google)

24 yaşında iken tarih 1998’i gösteriyordu. Kalifornya’da bir parkdaki garajda başlayan serüven onları zengin üniversiteli öğrencileri olmalarına sebep oldu. Her geçen gün daha da büyüyen Google, Microsoft’un en büyük rakibi oldu ve gelirini 25 milyon dolara çıkardı. Arama motoru olarak başlanan çalışma internet ve yazılı adına bir çok konuya el attı ve kendi işletim sistemi olarak Goobuntu adında bir projesi mevcut.

2. Mark Zuckerberg (Facebook)

Harvard Üniversitesi öğrencilerine yönelik 2004 kurulan site, başlangıçta “The Facebook” olarak yurt odasında kuruldu. Başlarda üniversitesinin e-posta adresi ile kayıt kabul ediyodu, ancak kapsamını genşileten facebook daha sonra diğer üniversiteleri de kabul ederken şimdi tüm dünyadaki internet kulanıcılarına açıldı.Şuan 110 milyonun üzerinde kullanıcısı olan facebook hakkında CIA tarafından desteklendiği ve Microsoft tarafından satın alınmak istendiği gibi söylentiler mevcut.

3. Matt Mullenweg (WordPress)

Dünyadaki bir çok blogcunun kullandığı alt yapının mimarı olan Matt Mullenweg, CNET’teki çalışma zamanından sonra geliştirdiği; açık kaynak WordPress PHP kodlama dilini ve MYSQL veritabanını kullanarak tüm dünyanın kullandığı populer bir blog sistemi oldu. Sayesinde bir çok kişinin tecrubelerini ve bilgilerini aktardığı kişisel bir sayafa kolayca sahip olma imkanı buldu, aynı zamanda özellikle bir çok öğrenci de internetten para kazanma fırsatı yakaladı. İnsanların sanal kalem olarak kullandığı bu sistem her yıl WordCamps olarak adlandırdıkları faaliyet ile WordPress’i geliştirme yönünde çalışıyorlar.

4. Pierre Omidyar (eBay)

Ebay’un kurucusu ve başkanı olan Pierre Omidyar bir Fransız olup İran-Amerika girişimcisi olmakla birlikte, bi ekonomisttir. 2008 Mart ayı itibariyle dünyanın en zengin 120. kişisi olarak gösteriliyor. Sanal marketin sahibi olmak galiba marketler zinci olmaktan daha iyi.

5. Jimmy Wales (Wikipedia)

Açık içerik ansiklopedi olan dünyada Wikipedia Türkiye’de Vikipedi ismi ile hizmet veren sitenin kurucusu olan Jimmy Wales internette araştırma kaynaklarından biri hayata geçirdi. Jimmy Wales, 2004 tarihinde kendine ait bir web hosting şirketi kurdu. Bir kişinin ulaşmak istediği bilgiye rahatlıkla ulaşıp ve konu ile ilgili başka bağlantılarada ulaşabilceği bir sistem 2001 yılında kuruldu. Kar amacı gütmeye bu sistemin Wikimedia ile bir bağlantısı yoktur.

6. Chad Hurley and Steve Chen (YouTube)

Dünyanın en populer video paylaşım sitesinin kurucuları olan Chad Hurley ve Steve Chen 2005 yılında hayata geçirdikleri YouTube ile Google’ın dikkati çektiler. 1.65 milyon dolara Google tarafından satın alındı. YouTube’u bulduklarında Hurley 28, Chen ise 27 yaşında idiler. Türkiye’de zaman zaman kapanması ile haber konusu olan bir sisteme imza attılar.

7. David Filo and Jerry Yang (Yahoo)

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun David Filo ve Jerry Yang isimli iki kişi tarafından hayata geçirilen bir site. “Jerry’s Guide to the World Wide Web” adı altında toplanan web sayfaları listeleri daha sonra Yahoo’a aktarıldı ve böylelikle portal yüzüne kavuşmuş oldu. Google’a rakip olarak Microsoft tarafından defalarca satın alınmak için teklif alsa da bu teklifler geri çevirilmiştir. Halen milyonlarca kullanıcıya sahip.

8. Kevin Rose (Digg)

Dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi Digg’in kurucusu Kevin Rose 1977 Kalifornya doğumlu. TechTV’de “The Screen Savers ” adında populer televizyon programı yapmış. Ayrıca Pownce ve Revision3’nin de kurucusu olan Kevin Rose 2004 de Digg’i hayata geçirdi. Söylenene göre 60 milyon doların üstünde bir servete sahip olup mütevazi bir kişiliği var.

9. Blake Ross (mozilla)

Daha 19 yaşında iken (2003 yılında) Microsotf için tehlike yaratan açık kaynaklardan biri olan Mozilla’nın hayata geçireri olarak tarihe geçti. Genç yaşta Netscape firmasında çalışmaya başladı. Kendi adında bir sitesi olup buradan ayrıntı bilgiyi edine bilisiniz.

10. Sir Tim Berners-Lee (World Wide Web Hayata Geçiren)

Bir profesör olup Dünya Çapında Ağ(Word Wide Web[www])’ın kurucusudur. Londra’da doşmuş ve Oxford üniversitesinden 1976 yılında mezun olmuştur. 1989 yılında HTML kodlama dilini geliştirerek bir ağ ile bilgi paylaşımını sağlamıştır. Web ‘in babası olarak bilenen Tim Berners ilk ağ tarayıcısınında geliştiricidir. Ağ ile ilgili standartları belirleyecek W3C’un kurucusudur. İnligiz Kraliçesi tarafından 2004 yılında “Sir” unvanı verilmiştir.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

6 Responses

  1. Avatar ByDesigner dedi ki:

    Kendilerinin bile tahmin edemeyeceği kadar zengin oldular.

    ama yinede bu başarılar tesadüf olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir