jQuery ile kart çevirme efekti eklentisi: QuickFlip2

Başlıkta jQuery kelimesinin geçmesi sanırım webmaster arkadaşlar için heyecan verici olmalı. Evet yine bir jquery harikası ile karşı karşıyayız. RSS takibini yaptığım yabancı bir siteden aldığım yeni yazı bildirilerini okurken QuickFlip2 diye bir başlıkla karşılaştim ancak asıl diikatimi çeken jQuery kelimesi oldu.

Öncelikle QuickFlip kelimesi neyi ifade ettiğinden kısaca bahsedeyim. Quick kelimesi malumunuz hızlı anlamında dilimiz intikal diyor, Flip ise birçok anlamı olsasa buradaki anlamı çevirmek oluyor. Peki neden başlıkta “kart çevirme” olarak belirttim. Çünkü Windows’un vazgeçilmez oyunlarından olan “Solarite”deki gibi kartları ya da hazırlayacağınız resim veya imageleri çevirme imkanını bulacaksınız.

Web sayfanızın kodlamasına yerleştireceğiniz bu çalışma sayesinde sanki bir flash çalışmasıymış gibi sergileyebilceksiniz. Aslında bu çalışma başlıkta da belirtmiş olduğum gibi 2. versiyonun habercisi. Yani ilk versiyon daha önceden yayınlanmış olmasına rağmen bende sizler gibi ilk defa haberdan oluyorum.

İkinci versiyon olarak yayınlanan çalışma daha hızlı ve kullanımı daha kolay olduğu belirtiliyor. Jon Raasch tarafından hazırlanan çalışmanın sayfaya yerleştirme ve kodların açıklamaları hakkındaki bilgileri QuickFlip2 için buradan bulabilirsiniz.

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir