Smart Defrag

Özellikle bilgisayarın işlem performansını arttıkmak için gerçekleştirilen sabit diski birleştirme işlemi disk üzerinede dağınık bulunan dosyaları düzene sokmaya yarar. Windows’un özelliği olarak gelen disk birleştirme işlemi ile bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz, ancak Windows bunu kendisi ile halletmesi biraz uzun sürüyor diyebilirsiniz. İşte bunun için size kullanımı çok kolay olan ücretsiz bir program olan “Smart Defrag” programından bahsedeceğim.

Aslında program kurulum ve kullanım yönünden oldukça basit. Ücretsiz olarak buradan indirebileceğiniz programın kurulumunu tamamladıktan sonra bilgisayarınızın masa üstündeki ikonunu tıklayıp çalışıtırnız. Program çıltıldıktan sonra göreceksiniz ki kurulumda Türkçe desteği olmayan programın Türkçe olarak destek verdiğini göreceksiniz.

“Şimdi Birleştir” seçeneğini tıkladığınızda program seçili olan diski analiz etmeye başlayacak ve analiz sonunda size raporu görüntüleyecek ve ne yapılması konusunda öneride bulunacak!

İsterseniz birleştirme işlemini “Otomatik Birleştir” seçeniği ile bilgisayarınız boşta iken kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçenekte aynı zamanda Disk I/O ve CPU kullanımını yüzde olarak görebilirsiniz.

“Çizelge” seçeneği ile belli bir plan dahilinde programın çalışma işlemini kendiniz ayarlayabilirsiniz. “Seçenekler” bölümü ile diğer ayarlarıda  yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken Windows’un kendi dşsk birleştiricisinden daha hızlı olduğunu düşünceme katılacağınızı düşünüyorum. Kolay gelsin!

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir