Son Umut – The Water Diviner

water-diviner-son-umut

Uzun zamandır beklenen bir film olan Son Umut yani The Water Diviner 26 Aralık 2014 tarhiri itibariyle Türkiye’de vizyona girdi. Bende bugün izleme imkanı buldum. Amerika’da ise Nisan ayında gösterime girecekmiş. Öncelikle konusu tarihimizi ilgilendirdiği için ayrı bir öneme sahip zaten. Ancak oyuncuların ve yönetmenin de dünya çapında olması konunun tüm dünya tarafından hatırlanması açısından ayrı bir önem arz eden film olmuş.

Bu satırları yazarken TV8’de Acun ILICALI tarafından Son Umut Özel programı yayınlanıyordu. Orada da Russell Crowe dile getiridiği gibi; filmde iki tarafında bir birine karşı üstünlüğü söz konusu değil.

Filmde Anzak bir ailenin 3 evladı savaşa gider ve bir daha geri dönmezler. Anne bundan çok etkilenir ve çocuklarının yokluğunu kabullenemez ve davranışları bu şekildedir. Ancak birgün artık bu acıya dayanamaz ve intihar eder ve hikaye başlar. Conner savaşın yaşandığı Gelibolu’ya gelerek çocuklarının izini aramaya başlar. Bu sırada Binbaşı Hasan (Yılmaz ERDOĞAN) ve Cemal (Cem YILMAZ) ile karşılaşır.

Filmin ismi ingilizce ismi ile pek alakalı olmamış. Ancak kendi içinde iki isimde gayet mantıklı olduğunu söyleyebilirim. Conner toprak altında su kaynağını bulabilen birisi olduğu için The Water Diviner denmesi mantık olmuş. Türkçesinde ise filme baktığımızda Conner bir umut ile çocuklarını aramaya çıktığı için ve bir çocuğunun savaştan sağ kurtulduğunu öğrenip onu aramaya koyulduğu için Son Umut ismini alması da ayrıca mantıklı olmuş.

Russell Crowe ilk defa bir film yönetmenliğini yapmış. Ancak yılların oyunculuğu ona bu konuda gereken desteği vermiş görünüyor. Çünkü bu konuda gerçekten başarılı olduğunu gösterdiğini düşünüyorum. TV8’deki programda Cem YILMAZ ve Yılmaz ERDOĞAN’ın yorumlarından alaşılan onlarda dünya yıldızları ile aynı filmde rol almaktan çok memnun kalmışlar. Gözlemleri ise; film konusunda bizden biraz daha önde olduklarını, en azından sakin ve daha profesyonel ekiple çalıştıklarını, Türkiye’de setlerde çalışan ekibe kıyasla yaş ortalaması daha yüksek ekibin bulunduğunu ve dakik olduklarını dile getirdiler. Bu onlar için de iyi bir tecrübe olmuş görünüyor. Bu arada Yılmaz ERDOĞAN, Avusturalya’da 8 dal da aday gösteriliyor.

Filmi tavsiye eder misiniz derseniz? Kesinlikle vakit kaybetmeden demem yeterli olacağını düşünüyorum.

Son Umut Fragman

 

Son Umut Perde Arkası

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir