Sonunda Değişim Gerçekleşti

TBY buluşmasından yaklaşık bir hafta önce başladığım temam için çalışmalar sona erdi. Değişim tam anlamı ile gerçekleşti, ve buna sadece tema değil, WordPress 2.5 sürümüne geçiş de dahil. Hem görsel olarak hem de içerik olarak(kategori değişimi) değişim ortada.

Vaz geçemediğim sadeliği korumanın yanında daha dinamik bir görüntüye sahip olaması için Javascript ile temayı destekdim. Böylelikle herhangi bir işlem yapılacağı zaman sayfanın baştan yüklenmesini önlemek istedim.Bu sayededaha çabuk işlem yapabilme kabiliyetini arttırmış oldum. Zaten web2 olayında artık AJAX teknolojsini de kullanmak şart.

Değişime öncelikle sürümü yükseltmek ile başladım. Başarı ile yükselen WordPress zaten değişimi kendisi getirdi :  Faklı bir yönetici paneli önümde idi. Değişimi ben yaşamıştım bir yönetici olarak fakat sizinde farklı birşeyler görebilmeniz için bu işemin ardından hazırladığım temayı yüklemek ile meşgul oldum. Neden böyle yaptı derseniz, tüme varım işte. Olayın önce temelini değiştirmek gerekir diye düşündüm.

Şuan için hala hatalar mevcuttur. Bunun sebebi ise kodlama değil sunucunun baz eklentilerinden kaynaklanıyor olması muhtemelen, ama bunlarda aşacağım sunucu arkadaşımın desteği ile. Bu sebeple şuan ki görünüme beta diyebiliriz.

Neden Firefox ile daha iyi görüntüleniyor?

Çünkü açık kaynak yazılım olan Firefox gelişmeye daha açık olduğunda ve internet tarayıcı olarak kişiye özel eklentiler kullanılabildiğinden dolayı bunu baz almayı tercih ettim. Fakat bu İnternet Explorer grüntüleemiyor anlamına gelmiyor. Hatta Opera tarayıcısı ile test ettim. Google Analytics’den aldığım bilgiler ışığında bloga giriş yapılan diğer internet tarayıcılarına uyumluluğu kontrol edilip eğer bir farklılık varsa gereken güncelleme çalışmalarına devam devam edilecek.

Bu değişimin getirileri ne oldu?

Öncelikle bu çelşmanın yanına bir de video indirme özelliğini dahil ettim. Souçta yeni bir yüz ile yeni birşeyleri de dahil etmek gerekir diye düşündüm. Bun dahil olarak yine kafamda Javascript destekli bir fotoğraf galeri hazırlamayı düşünürum. Ancak henüz nasıl brşey olması konusunda karar veremedim.

Neden baner yada logo kullanmadım?

Aslında bu temayı yayına koymak için sabirsızlandım yani artık sıkılıştım birşeyler yapmak gerekiyordu diyedüşünüyorum. Bekli logo yapımını saaten itbaren düşünebilirim. Çünkü olay iş!

Daha ne olabilir?

Dediğim gibi küçük rütuşlar zaman için de olacak! Mesela üst menünün sol arafına bir saat koymayı düşünüyorum. Peki siz ne olsun istersiniz?

Yeni tama hakkında yorumlarınızı bekliyorum!

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

  1. sanalduvar sanalduvar dedi ki:

    Yok Gökhancım bak şimdi senin sunucuya lafatmak istemem ki bana verdiğin hizmetin haddi hesabı bilinmez! fakat gerçek de şu ki başka bir sunucuda çalışan tema bu sunucuda sorun çkaryorsa sorunu uzaklarda aramamak gerek öyle değil mi?
    Sorun eklentiden kaynaklanıyor olduğunuz düşünmüyorum, öylebir hata yok ki!

  2. Avatar Gökhan dedi ki:

    “Şuan için hala hatalar mevcuttur. Bunun sebebi ise kodlama değil sunucunun baz eklentilerinden kaynaklanıyor olması muhtemelen, ama bunlarda aşacağım sunucu arkadaşımın desteği ile. Bu sebeple şuan ki görünüme beta diyebiliriz.”

    Veysel abicim sunucuya laf atma senin kodlamada sorun var. Bu tema şu an çalışıyor ama sunucuda tek değişiklik yapmadım aynı sunucu. Dün bayağı kafa yordum sebebi senin eklentilerinden bir tanesi. Şu an hangi eklentin pasif ise onun yüzünden çalışmıyor teman. Sunucu ile alakalı değil yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir