WordPress’te sürüm yükseltmek (upgrade)

Hızına yetişmek bile artık imkansız olan WordPress her gün bir yeni sürüm çıkarıyor gibi! 2.5 sürümün yeni yayınlamışken ardından hataların kapatılması için gerçekleştirdiği 2.5.1 sürümünü yayınladığını burada yazmıştım. Bende sürüm yükseltme ile ilgili olarak bilgi verme ihtiyacı duydum. Her ne kadar başka kaynaklar mevcut olsada  basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım!

Yükseltme Öncesi

 1. Veri tabanı yedeği alınır.
 2. Alanda bulunun WordPress’e ait tüm dosyaların yedeği alınır (eksiksiz alın, çalışır özelliğini yitirmesin).
 3. Tüm eklentiler etkisizleştirilir(ben yapmıyorum, ama siz yapın).

Yükseltmeye Başlayabiliriz

 1. wp-content ve wp-images dizinlerini silmeyin buların yanında kendi açmış olduğunuz dizinleri haricindeki tüm dosyaları silin. Ancak özel bir durum var; eğer varsa bu klasör içinde bulunan cache dizinini (/wp-content/cache) silmeniz gerekir.
 2. Kurmak istediğiniz sürüme ait yukarıdaki dizinler hariç diğer tüm dizin ve dosyaları alanınıza gönderin.
 3. Yedeğini aldığını dosyalarınızın arasından .htaccess dosyasını ana dizine yani wp-content kalsörünün buulunduğu yere atın!
 4. Bloga domain adresinizi yazarak girin! Size bir uyarı gelecektir. "Upgrade ediliyor" gibi! üzerine tılayın ve bekleyin biraz zaman alabilir.
 5. Etkisiz hale getirdiğniz eklentileri tekrar ektin hale getirin.

Tebrikler sürümünüzü başarı ile yükselttiniz! Hala beceremedim diyorsanız yorum bölümünden karşılaştığınız sorunu bildirin.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

1 Response

 1. Avatar isimyok dedi ki:

  Ben dosyaları silmektense hepsini atıp üzerine yazdırıyorum. Ama dediğin gibi aslında tam dendiği gibi yapılması lazım. Yoksa sonra baş ağrıtabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir