Street View 3D Oldu! (Yazı Serisi-2)

3D teknolojisini yazamadığımız, anlatmadığımız her dakikada yenilikler artık eskide kalmış oluyor. İşte bunlardan bir tanesi Google Street View (sokak görünütüsü) 3D görüntü teknolojisine geçmesi oldu. Aşağıda örnek olarak verdiğimiz görüntüye sağ tıklayıp “3D on” yazısına bir tık daha atarak resimlerdeki değişimi görebiliriz. Kırmızı(red) ve Mavi(cyan) renklerin birbirinden özellikle ayrıştığını fark etmişsinizdir.  Peki bu ayrışma neden oldu? Önümüzdeki hafta bunla ilgili yazımızı yayımlayacağımızı şimdiden takipçilerimize duyuruyoruz.

Geçen hafta yaptığımız 3D gözlüklerimizi artık yerlerinden çıkarabilirsiniz çünkü gerçekten bir işe yaradığını şimdi anlayacaksınız.

Sanal tur uygulaması ve 3D teknolojisinin  bir arada kullanılmaya başlandığına artık resmen şahit olduk.

Peki bu ne demek oluyor?

Cevap: Google Street View ile sanal tur uygulamasını geride bırakıp resmen sanal bir dünya oluşturmaya gittiğinin sinyallerini veriyor.3D teknolojisi şimdilik küçük bir adımmış gibi görünse de hologram teknolojisinin ilk adımları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Kim bilir belki de MATRIX filminde olduğu gibi sanal bir dünya oluşturulacak. Aradığınız herkesi orada bulacak, konuşacak hatta dokunmuş gibi hissedeceksiniz. Neyse biz konumuza geri dönelim.

 

Amerika’nın pek çok eyaletinden sonra Eylül ayında Brezilya’ya kapak atan Google şimdi Almanya kapılarında. Ülkemize o insansız minik araçlarının ne zaman geleceği tam bir belirsizlik olsa da 2011 yılı sonuna kadar tüm dünyayı kapsayan dev bir sanal dünya kurmayı hedefliyor. Amerikayı sokak sokak keşfettikten hemen sonra işi ticarete döken google tüm firma, mekan, iş yeri, atölye vb. kurumları birer birer bu sanal dünyasına yerleştirmeye başladı bile. İşin ticaret kokacağı zaten başından belliydi. Android işletim sisteminin tanıtımda sonra Veysel arkadaşımın da aldığı Samsung Galaxy S modeli tanıtımında sağda solda dükkan isimleri çıkan bir sanal dünyayı görüyoruz. Programın ismi ise Layar Reality Browser.

SONUÇ:

İyi güzel bu kadar anlattık, peki biz bunu yapamaz mıyız?  Sanal dünya kısmı için çalışma grubu oluşturma aşamasındayız. Ticari boyutu için 2 ay önce hayata geçirdiğimiz www.burgazmekan.com internet adresine dileyen arkadaşlar bakabilirler. Firma ve mekanların adres, telefon, harita ve sanal tur bilgileriyle yer aldığı WordPress temasıyla oluşturulmuş bir internet sitesi. Böylece Google’ın bir adım sonra öngördüğü işyerlerinin de içerisinde girme fikrini hayata geçirmiş oluyoruz.

Benzer bir site oluşturmak isteyen arkadaşlar yazacakları yorumlarla bize ulaşabilirler.

Yazımızı Google araçlarından çekilmiş 25000 fotoğrafın birleştirilerek “Race You There” müziği eşliğinde hazırlanmış videomuzla bitirmek istiyoruz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=deJwWZ79PPk[/youtube]

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir