TAMİndir.Com Şimdi Daha TAM Olmuş!

Zafer yine görselliğin oldu! Bir süredir beta olarak kullanımda olan tamindir.com’un yeni yüzü bugün itibariyle artık tam bir geçiş yaptı. Mayıs ayı içerisinde CNT Bilişim Teknolojisi’nin İzmir Bornova’daki ofisine yapmış olduğum ziyarette bu arayüzün çalışmalarını yakından izleme fırsatı yakaladım. Özellikle ASP alt yapısının PHP’ye geçişi için yapılan çalışmada yoğun bir çalışma vardı. Ayrıca CNT ekibinden edindiğim bilgiye göre sunucularda dahi değişiklik söz konusu. Yani kısaca Tamİndir.Com tam bir değişme süreci ile kullanıcılarına tam bir hizmet vermek için çalışıyor.

Yenilikleri sadece arayüz olarak görmemek gerekiyor. Ancak, ekibi tanımayan ya da işi sadece hizmetlerden faydalanmak olanların Tamİndir.Com ile etki tepki süreci görsellik boyutunda kalabilir. Çünkü görüntü olarak başarılı bir arayüz mevcut. Ancak ekibe yakın biri olarak ben bir kaç başlık ile diğer konulara da değinmek istiyorum.

Yazılar Yerini Görsellere Bıraktı!

Evet bende site ilk giriş yaptığımda başarılı bir arayüzün etkisi altında kaldığımı itiraf etmeliyim. Önceki arayüzde bulunan metin menüler yerini görsellere teslim etmiş ve ikon menüler ile daha başarılı hale gelmiş. Ana sayfada Tamindir Blogu (teknoloji blog)’ndaki yeni yazıların görselleri dikkat çekici şekilde yazı başlığı ile yerini alması iyi düşünülmüş. Bu sayede haber karakterini de sahiplendiğini daha iyi göstermiş oldu. Oyun , blog, galeri gibi üst menülerin yanı sıra ana sayfa içerisinde mobil bölümünü telefon ikonları ile etiketlere ayırması da akıllıca ve şık olmuş.

Sayfa başındaki Tamİndir logosunun üzerine gelince hafif solgunlaşması dahi basit ama ince ayrıntılara kadar girildiğini gösteriyor. Ancak sayfanın altında bulunan Facebook, Twitter ve RSS bağlantılarının üzerine gelince renklenmesi ya da ton değiştirmesi ya  atlandı ya da gerek duyulmadı. Bence her sebeple olursa olsun onlara küçük hareket verilmesi şahsen hoşuma gider. 🙂 Bu arada o anlık güncellenen toplam indirme sayısı çok şık durmuş diyebilirim. Belki daha göz önünde bir yere yerleştirilebilirdi; tavsiye mi? Tamİndir’i takip et, bölümünün hemen üstüne!

Genel olarak daha canlı renkler seçilerek arayüzün yenilenmesi çalışmasında yine sadelik ve karmaşadan uzak olma konusunda başarı sağlanmış.

ASP’den PHP’ye geçiş!

İş dolayısıyla yolumun İzmir’e düşmesi sayesinde CNT ofisini ziyaret edip, ekip ile yüz yüze görüşüp tanışma fırsatı buldum. Açıkçası beni çok sıcak karşılayan ekip bir kez daha teşekkür ederim. Ziyaretim esnasında özellikle  daha önce ASP alt yapısını kullanan Tamİndir.Com PHP’ye geçiş yapmak için yoğun bir çalışma içinde idi. Alt yapı çalışmaları muhtemelen daha önceden tamamlanmıştı. Çünkü belirlenen süre bu kadar değildi. Ancak tamamlanan çalışma tam olarak ne zaman yayına koyuldu, bilemeyeceğim. PHP diline geçiş ile çok doğru karar verdiklerini şahsen doğru buluyorum. Büyükleri izlediğimizde bunun ne kadar doğru karar olduğunu görebiliriz.

Fiziksel Değişim de Mevcut!

Arayüzdeki çalışma değişinim görünürdeki kısmı. Bir de bu sistemin kamera arkasına baktığımızda edin bilgiye göre Tamİndir.Com sunucularında da yenilik söz konusu. Bunu yanında ofis içerisindeki de yenilikler mevcut; video bölümünde yayınlanan videoların içeriğinin hazırlanması için ofiste bir stüdyo hazırlanmış. Bir bölüm de oyun için hazırlanması söz konusu.

Ancak mevcut kullanılmakta olan ofisin yeni bölümler için yetersiz olduğu da söz edilen diğer bir husus. Burada şu sonuca varabiliriz; CNT yeni bir ofis arayışına girmiş olabilir.

Tam Olmuş!

Sonuç olarak arayüz, yazılımsal ve fiziksel alt yapı olarak tamamen değişen Tamİndir.Com, bu değişimin yatırım ile alakasının olmadığı bilgisini aldım. Her ne kadar alakası olmasa da sanırım aldığı yatırımı hak ettiğini göstermiş oldu.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir